Schetyna: debata nad raportem komisji ws. śmierci B.Blidy -...

  Schetyna: debata nad raportem komisji ws. śmierci B.Blidy - może w sierpniu

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Możliwe, że Sejm zapozna się w sierpniu z raportem komisji śledczej badającej okoliczności śmierci Barbary Blidy - poinformował we wtorek marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna.
  - Jest oczywiście taka możliwość - powiedział Schetyna, pytany, czy Sejm zapozna się z raportem komisji na którymś z sierpniowych posiedzeń.

  We wtorek komisja śledcza ma głosować m.in. poprawki PiS - dotyczące usunięcia z projektu raportu wniosków o Trybunał Stanu dla b. premiera Jarosława Kaczyńskiego i ministra sprawiedliwości w jego rządzie Zbigniewa Ziobry.

  We wcześniejszych wypowiedziach posłowie PO zasiadający w komisji deklarowali, że skłaniają się ku poparciu umieszczonych w raporcie wniosków.
  Szef klubu PO Tomasz Tomczykiewicz (wiceszef komisji śledczej) podkreślał jednocześnie, że czym innym jest poparcie wniosków zawartych w raporcie komisji śledczej, a czym innym złożenie podpisów poparcia pod wnioskiem o postawienie Kaczyńskiego i Ziobry przed Trybunałem Stanu. Tomczykiewicz nie przesądzał, jakie będzie stanowisko PO w tej drugiej sprawie.

  - Dzisiaj jest zakończenie prac komisji, będzie sprawozdanie - wiem, że jest dużo poprawek, nad którymi komisja pracuje. To być może zmieni ten raport, więc nie chcę przesądzać o jego ostatecznym kształcie - powiedział Schetyna, pytany, jakie stanowisko zajmie PO ws. ewentualnych wniosków o Trybunał Stanu dla Ziobry i Kaczyńskiego.

  - W każdej sytuacji, jeżeli będą jakieś wnioski personalne, to ten projekt przyjmę i przekażę do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej. Wnioski o postawienie przed Trybunałem Stanu nie podlegają dyskontynuacji. Czyli, jeżeli nie zdąży komisja z opinią w tej kadencji, to one przejdą w sposób w sposób naturalny na następną kadencję - zaznaczył marszałek Sejmu.

  W poniedziałek komisji śledczej udało się rozpatrzyć wszystkie 30 poprawek PO, obie poprawki PSL i 77 ze 102 poprawek PiS. Na wtorek pozostało 25 poprawek PiS oraz 22 autopoprawki przewodniczącego komisji Ryszarda Kalisza (SLD).

  Kalisz w połowie czerwca przedstawił liczący 256 stron projekt raportu pozostałym członkom komisji. Według głównych wniosków raportu były premier Jarosław Kaczyński i b. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powinni stanąć przed Trybunałem Stanu, a b. szef ABW Bogdan Święczkowski i b. wiceszef tej Agencji Grzegorz Ocieczek - usłyszeć zarzuty karne. - Program polityczny PiS tworzył warunki do nieposzanowania godności wielu ludzi przez przyjmowanie dogmatu ich winy - głosi przygotowany przez Kalisza projekt.

  Posłowie PiS, którzy przygotowali 102 ze 157 poprawek do raportu ripostują, że "nieuprawnionym pozostaje twierdzenie, że śmiertelne postrzelenie się Barbary Blidy miało źródło w działaniach o charakterze ideologicznym i politycznym". Ich zdaniem postulaty dotyczące odpowiedzialności konstytucyjnej i karnej z projektu raportu są nieuzasadnione i wadliwe prawnie. W przypadku odrzucenia poprawek przedstawiciele PiS zapowiadają złożenie zdania odrębnego. PAP

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama