Służbowe samochody w Jastrzębiu palą jak smoki

  Służbowe samochody w Jastrzębiu palą jak smoki

  Katarzyna Spyrka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Prezydent Jastrzębia korzysta z citroena C5 z 2008 r.

  Prezydent Jastrzębia korzysta z citroena C5 z 2008 r. ©Katarzyna Spyrka

  Chyba kradną paliwo ze służbowych aut - donieśli jastrzębscy urzędnicy na zatrudnionych w magistracie kierowców. Prokuratura i policja zajęły się tym doniesieniem i teraz kierowcom, o ile rzeczywiście kradli, może grozić nawet 5 lat więzienia.
  Prezydent Jastrzębia korzysta z citroena C5 z 2008 r.

  Prezydent Jastrzębia korzysta z citroena C5 z 2008 r. ©Katarzyna Spyrka

  Wozili prezydentów dwoma samochodami: citroenem C5 z 2008 roku, którym podróżuje głównie prezydent miasta (samochód pali średnio 8 litrów na 100 km) oraz peugeotem 406 z 2003 r., którym jeździ wiceprezydent (średnie spalanie 9,3 litra na 100 km).

  Sprawa wyszła na jaw w grudniu ubiegłego roku.
  To właśnie wtedy pracownicy Wydziału Organizacyjnego zauważyli spore rozbieżności w tzw. rozliczeniach, za wykonane podróże samochodami należącymi do urzędu. Dlatego też dla pewności, prezydent miasta Marian Janecki zlecił niezależną ekspertyzę. - Wykazała ona, że miesięczne zużycie paliwa przez kierowców nie odpowiada rzeczywistemu zużyciu, jakie ustalił niezależny rzeczoznawca. Właśnie dlatego prezydent postanowił, że na 3 miesiące kierowcy zostaną przeniesieni na inne stanowiska, a w tym czasie samochodami będą jeździli inni kierowcy - informuje Katarzyna Wołczańska, rzecznik jastrzębskiego magistratu. Nieoficjalnie wiadomo, że już po pierwszym miesiącu eksploatowania samochodów przez innych kierowców zużycie było mniejsze nawet o 20 procent. Dodajmy, że miasto wydaje rocznie około 26 tys. złotych na podróże służbowe krajowe i ponad 8 tys. na wyjazdy zagraniczne. Urząd nie chce jednak ujawnić, jak długo trwał proceder i ile miasto straciło. Ale straty były na tyle poważne, że prezydent Marian Janecki złożył do prokuratury zawiadomienie.

  - Postępowanie powinno się zakończyć z końcem sierpnia. Jeśli podejrzenia się potwierdzą, według wstępnych ustaleń, kierowcom może zostać postawiony zarzut kradzieży, za co grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia - informuje Jacek Rzeszowski, prokurator rejonowy w Jastrzębiu-Zdroju.

  Mężczyźni nadal pracują w urzędzie. Jeden z nich był kierowcą siedem, a drugi trzy lata. - Obecnie jeden przebywa na zwolnieniu lekarskim, ma umowę do 31 października. Drugi od września będzie miał pół etatu kierowcy i pół etatu portiera. Na razie nie ma mowy o zwolnieniu, stosujemy zasadę domniemania niewinności - wyjaśnia Wołczańska.

  To nie jest tylko problem Jastrzębia
  Czerwionka-Leszczyny. W 2008 roku na ławie oskarżonych zasiadło 14 miejscowych urzędników, w tym były burmistrz Marek K., jego zastępca Piotr I., miejscowy biznesmen Józef G., były skarbnik gminy i naczelnicy kilku wydziałów. Urzędnicy są oskarżeni o przekroczenie uprawnień, korupcję i narażenie gminy na 3 miliony strat.
  Rybnik. Rok temu z miejskiej kasy zniknęło 84 tysiące złotych. O podkradanie pieniędzy oskarżona została kasjerka w wydziale podatków Barbara K. Pomagała jej koleżanka. Obie zostały zwolnione. Naganę otrzymał naczelnik wydziału i szef działu.
  Racibórz. Woźny zatrudniony w starostwie ukradł... 85 mosiężnych statuetek Mieszka, które powiat przyznaje artystom i osobom przyczyniającym się do rozwoju Raciborszczyzny.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   palą jak smoki

   mnie tak ciulał wspólnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 7

   robi się to tak , jedzie służbowy samochód zatankować paliwo a w drugim jedzie żona kierowcy, najpierw leje się do służbowego 30l a do prywatnego 20l a fakturka idzie na służbowy i tak wrzuca się w...rozwiń całość

   robi się to tak , jedzie służbowy samochód zatankować paliwo a w drugim jedzie żona kierowcy, najpierw leje się do służbowego 30l a do prywatnego 20l a fakturka idzie na służbowy i tak wrzuca się w koszty prywatne kilometry.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama