Więcej jumbo jetów w Pyrzowicach - ruszyła budowa nowej...

  Więcej jumbo jetów w Pyrzowicach - ruszyła budowa nowej płyty postojowej

  Dorota Niećko

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W porcie lotniczym Katowice wyburzana jest wschodnia część płyty postojowej numer 2. To samo czeka kolejne. Powstaną jednak nowe i większe, a także kolejne drogi kołowania.
  W Pyrzowicach budują już w sumie 149 tysięcy metrów kwadratowych nowych tzw. nawierzchni lotniskowych. Inwestycja potrwa dwa lata i będzie kosztowała 81 mln zł. Projekt zakłada budowę nowej płyty postojowej o powierzchni 110 tys. m kw. ze stanowiskami dla 10 samolotów typu Airbus A320 i Boeing 737 (tzw. kod C maszyn, który zależy od rozpiętości skrzydeł - im wyższa litera alfabetu, tym większy samolot) oraz trzech typu Boeing 757 (kod D) lub zamiennie siedmiu samolotów kodu C i pięciu kodu D.

  Rozbudowane zostaną też drogi kołowania, co umożliwi częstsze korzystanie z naszego lotniska przez tak duże maszyny, jak Boeingi 747, czyli jumbo jety. Takie samoloty już są obsługiwane w Pyrzowicach, ale po tych inwestycjach możliwości operacyjne naszego portu zwiększą się. Płyty zostaną wyposażenie w urządzenia, które umożliwią przyjmowanie samolotów przy widzialności do 350 metrów i podstawie chmur do 30 metrów. Inwestycję realizuje firma Max Bögl.

  Na lotnisku trwa również budowa nowego hangaru technicznego dla samolotów w rejonie wyburzania płyt postojowych.

  - Będzie gotowy wiosną przyszłego roku - mówi Piotr Adamczyk z działu marketingu GTL SA.
  Przypomnijmy: w planach GTL są jeszcze kolejne inwestycje. W założeniach, sięgających roku 2030, z Pyrzowic rocznie ma korzystać 7 milionów pasażerów. Teraz jest 2,4 miliona. Wcześniej, bo być może w roku 2015, do lotniska mamy dojechać koleją z Katowic.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama