Mammograf, jakiego do tej pory w Beskidach nie było

  Mammograf, jakiego do tej pory w Beskidach nie było

  Wanda Then

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nową pracownię mammograficzną z pierwszym na Podbeskidziu mammografem cyfrowym oddano wczoraj do użytku w bielskim Beskidzkim Centrum Onkologii .
  Zakup mammografu wiąże się z 3-letnim programem bezpłatnych badań profilaktycznych dla kobiet, które skończyły 40. rok życia.

  Do tej pory wszystkie programy wczesnego wykrywania raka piersi przeznaczone były dla kobiet pomiędzy 50. a 69. rokiem życia.

  - W ciągu trzech lat chcemy przebadać dodatkowo 24 tysiące kobiet. Mammograf będzie pracował od 8. do 18. lub 19. jeśli będzie taka potrzeba - mówi dyrektor centrum, Piotr Zdunek.


  Badanie cyfrowe niesie ze sobą rewolucyjne zmiany. Do tej pory na wykonanym zdjęciu nic nie dało się zweryfikować. Teraz można obraz wyostrzyć i przybliżyć. Nie trzeba też naświetlać zdjęć, co ma znaczenie dla ochrony środowiska. Wszystkie związki srebra, których do tej pory używano odchodzą do lamusa. Można regulować dawkę napromieniowania. Istnieje też możliwość przesyłania nawet kilku lekarzom zdjęć, by na dowolnym komputerze w dowolnym ośrodku, mogli je otworzyć i przeanalizować.

  Mimo postępów w medycynie, liczba zachorowań na raka piersi rośnie. Bielscy onkolodzy liczą, że przebadanie 24 tysięcy kobiet pozwoli wykryć raka u 200 z nich, przynajmniej 150 w pełni przywrócić do zdrowia.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama