Rolnicy znowu w szkole

  Rolnicy znowu w szkole

  Irena Bazan

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Zespole Szkół w Waleńczowie w powiecie kłobuckim rozpoczęła się nauka w klasie o profilu rolniczym. Wykształcenie zdobywają w niej rolnicy. Dwadzieścia siedem osób uczy się, jak dobrze gospodarować, a także jak radzić sobie z coraz większą konkurencją w Unii Europejskiej.
  To pierwsza po kilkunastoletniej przerwie klasa w powiecie stworzona z myślą o rolnikach. - Zamierzaliśmy pierwszego września ruszyć z dwiema klasami dla dorosłych, w których kształciliby się przyszli rolnicy - w Waleńczowie oraz w Zespole Szkół nr 1 w Kłobucku - informuje Henryk Kiepura, naczelnik wydziału oświaty Starostwa Powiatowego w Kłobucku. - Niestety, do kłobuckiej szkoły zgłosiło się za mało osób, aby utworzyć tam nową klasę. Za rok jednak powrócimy do tego pomysłu - dodaje.

  W Waleńczowie uczą się w czteroletnim technikum absolwenci gimnazjum. Duże zainteresowanie nauką w tej szkole, która ma tradycje rolnicze, zdaniem władz powiatowych w Kłobucku może wskazywać, że za rok chętnych będzie tam jeszcze więcej. Uczniów ma przyciągnąć przede wszystkim nowa formuła kształcenia.

  Nauczyciele bowiem uczą tam nie tylko przedmiotów typowo rolniczych, ale także pomagać będą słuchaczom w zdobywaniu wiedzy o Unii Europejskiej i unijnej pomocy dla rolnictwa.

  Uczniowie będą się uczyć m.in. jak wypełniać wnioski o dotacje czy kredyt z UE, a także zdobędą coraz częściej wymagane przez UE wykształcenie potwierdzone świadectwem. Pomocne ono będzie, np. przy przejmowaniu gospodarstw po rodzicach.

  - Rolnictwo się zmienia, zmienić się także musiało nauczanie w szkole rolniczej - mówi Henryk Kiepura.
  Starostwo powiatowe nie wyklucza, że za rok chętnych będzie więcej także do nauki w kłobuckiej szkole.
  Zamierza znacznie wcześniej i być może mocnej promować ten kierunek nauki. W tym roku rekrutacja w Kłobucku ruszyła praktycznie dopiero w czasie wakacji, gdy wiele osób miało już sprecyzowane plany na przyszłość. Za rok ma być inaczej.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama