48. Tydzień Kultury Beskidzkiej rozpoczyna się w sobotę

  48. Tydzień Kultury Beskidzkiej rozpoczyna się w sobotę

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Koncerty, warsztaty filcowania, kiermasze sztuki ludowej i Bieg o Złote Kierpce przewidziano w programie rozpoczynającego się w sobotę Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Będzie to 48. edycja tej imprezy.
  Na pięciu estradach głównych i kilku mniejszych wystąpi łącznie ponad 100 zespołów muzycznych z Polski i zagranicy. Organizatorzy zaplanowali dziesiątki koncertów kapel, grup śpiewaczych i solistów. W dziewięciu miejscowościach wystąpi prawie cztery tysiące wykonawców.

  Tydzień Kultury Beskidzkiej jest jedną z najstarszych i największych imprez folklorystycznych na świecie. Organizowane w jej ramach codzienne koncerty odbywają się na estradach miast biorących udział w festiwalu.


  Część koncertów ma charakter konkursowy. W Żywcu odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Folkloru Górali Polskich. Na scenie zaprezentowanych zostanie ponad dwadzieścia programów konkursowych zespołów nie tylko z Żywiecczyzny, ale i z Podhala, Beskidu Śląskiego, Zaolzia.

  Podczas festiwalu odbędą się też przeglądy zespołów pieśni i tańca oraz kapel, grup śpiewaczych, solistów i instrumentalistów, a także spotkania mistrzów z uczniami. Nagrodą główną festiwalu jest Złote Żywieckie Serce.

  Jak zaznaczają przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, festiwal jest niecodzienną formą spotkania z bogactwem i różnorodnością folkloru górali polskich, a jego głównym celem jest upowszechnianie bogactwa kulturalnego i wyróżnienie muzyków i zespołów kultywujących obrzędy i kulturę ludową.

  Zespoły muzyczne z zagranicy ubiegać się będą o Grand Prix Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych w Wiśle. Celem tej imprezy jest zaprezentowanie dziedzictwa kulturowego narodów z różnych zakątków świata, np. śpiewu, tańca, muzyki i zwyczajów. W tym roku w wiślańskim amfiteatrze zaprezentują się trzy zespoły polskie oraz piętnaście z zagranicy, m.in. z Indonezji, Turcji, Tajwanu, Kolumbii, Meksyku, Rumunii i Turcji.

  Tydzień Kultury Beskidzkiej to również bardzo bogaty program imprez towarzyszących. W każdym z miast odbywać się będą nie tylko koncerty muzyczne, korowody zespołów, ale także m.in. wystawy, kiermasze oraz targi sztuki i rzemiosła ludowego, przeglądy instrumentalistów, czy choćby rajdy turystyczne i biegi - m.in. Bieg o Złote Kierpce w Szczyrku i bieg przełajowy "O dzbanek mleka" w Jabłonkowie.

  Tydzień Kultury Beskidzkiej nawiązuje do przedwojennego Święta Gór. Pierwsza edycja Tygodnia odbyła się w 1964 roku i był to wówczas jedynie przegląd zespołów regionu cieszyńskiego wzbogacony o zespoły z Podhala i Zaolzia. W następnych latach do imprezy dołączały kolejne miasta.

  Tegoroczna edycja potrwa do 7 sierpnia. Imprezy będą się odbywały na scenach w Żywcu, Szczyrku, Wiśle, Ujsołach, Oświęcimiu, Makowie Podhalańskim, Jabłonkowie i Istebnej. Patronat honorowy nad imprezą objął marszałek województwa śląskiego Adam Matusiewicz. Tydzień Kultury Beskidzkiej otrzymał dofinansowanie z regionalnego budżetu. PAP

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama