Będzie bliżej do gwiazd

  Będzie bliżej do gwiazd

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jesienią rozpocznie się remont zabytkowego obserwatorium w podjasnogórskim parku Staszica w Częstochowie.
  W urzędzie miasta otwarto oferty przetargowe. Wpłynęły cztery. Za modernizację budynku firmy chcą od 3,2 do 3,9 miliona złotych. Więcej niż liczył urząd. Miasto ma w budżecie na ten cel 2,8 miliona złotych.

  Swoje oferty przedstawiły: Przedsiębiorstwo Robót Budowlanych z Kłobucka, Unipol, Nad łódką z Łodzi i Transwoj. Przetarg nie został rozstrzygnięty. Oferty są analizowane w wydziale inwestycji urzędu miasta .

  Nawet jednak jeśli zostanie wybrana najtańsza oferta, trzeba będzie dołożyć do zaplanowanej sumy. Niezbędne więc będą przesunięcia w budżecie.

  Obserwatorium wybudowano w 1909 roku z okazji Wystawy Przemysłu i Rolnictwa. Na stulecie tego wydarzenia obserwatorium ma być odnowione i trochę zmienione. Remont ma się zakończyć w przyszłym roku. Obserwatorium będzie przykryte przezroczystą kopułą. Teraz jest pokryta blachą, z zamykanym otworem, przez który był wystawiany teleskop, gdy z obserwatorium korzystali astronomowie.

  Budynek zostanie wyposażony w przeszkloną windę, którą będzie można wjechać na taras obserwacyjny.
  Ale najpierw trzeba budynek osuszyć i położyć izolację fundamentów. Nowe będą elewacja i tynki wewnętrzne.

  Obserwatorium w parku razem z planetarium Akademii im. J. Długosza wzbogaci częstochowską ofertę dla astronomów amatorów i profesjonalistów. Częstochowa jest jednym z sześćdziesięciu miast na świecie, w których działają planetaria wyposażone w najnowocześniejsze cyfrowe systemy projekcyjne.

  W planetarium można oglądać niebo z dowolnego miejsca na Ziemi oraz z dowolnego miejsca w Układzie Słonecznym i w Galaktyce Drogi Mlecznej. Zainstalowany system korzysta z połączeń z teleskopami orbitalnymi, działającymi w ziemskich obserwatoriach.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama