Ksiądz skazany za gwałt

  Ksiądz skazany za gwałt

  Violetta Gradek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Na trzy lata pozbawienia wolności częstochowski sąd skazał wczoraj księdza oskarżonego o zgwałcenie dwudziestoletniej parafianki. Uzasadnienie wyroku było niejawne. Pełnomocnik duchownego zapowiedziała złożenie apelacji.
  - Mój klient nie przyznaje się do winy - powiedziała adwokat księdza, Aleksandra Przedpełska.
  Na ławie oskarżonych zasiadła też Ewa N., oskarżona o podżeganie zgwałconej dziewczyny do składania fałszywych zeznań. Została skazana na sześć miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata i 900 zł grzywny.

  Ewa N. jest krewną księdza. Usiłowała zmusić zgwałconą dziewczynę do wycofania zeznań.

  Ewa N. nie przyznała się do winy. Od chwili, kiedy w śledztwie okazało się, że próbuje wpłynąć na zgwałconą dziewczynę, aby ta wycofała oskarżenia, ma zakaz kontaktów z dziewczyną i dozór policyjny.

  Do incydentu doszło 29 sierpnia 2006 roku w parafii pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny na częstochowskiej Północy. Jej proboszcza, 43-letniego wówczas Krzysztofa J., wieczorem około godz. 20 odwiedziła 20-letnia parafianka. Ksiądz znał prywatnie tę dziewczynę. To studentka, która przyszła do niego na plebanię, żeby uzgodnić sprawę dofinansowania jej wyjazdu na obóz młodzieżowy. I wówczas miało dojść do gwałtu. Doniesienie takie złożyła poszkodowana dziewczyna.

  Duchowny trafił na trzy miesiące za kratki. Na polecenie biskupa, wikary publicznie podczas mszy w kościele poinformował parafian o powodach aresztowania proboszcza. Krzysztof J. wyszedł na wolność za poręczeniem osobistym biskupa.

  Po wyjściu z aresztu ksiądz Krzysztof J. , na polecenie przełożonych trafił do jednego z klasztorów poza Częstochową.

  - Oskarżony używając przemocy, siły fizycznej wbrew woli pokrzywdzonej, doprowadził do obcowania płciowego, a także obrażeń: stłuczeń głowy w okolicy ciemieniowej oraz ciała w okolicy lędźwiowej - mówił ogłaszając wyrok sędzia, Marcin Banaś.

  Parafian z częstochowskiej Północy sprawa księdza J. nie ekscytuje już tak, jak przed dwoma laty. Choć część mieszkańców wciąż nie wierzy w jego winę. - To złoty człowiek. Nie zrobiłby nikomu krzywdy - twierdzi Janina Dziwińska. - Na pewno dziewczyna go wrobiła.

  - Widocznie był winien, skoro sąd go skazał - uważa Sabina Zamora, mieszkanka tej dzielnicy. - Był pewnie bardzo napalony na dziewczynę i zachował się zbyt agresywnie. Ale po co dziewczyna poszła wieczorem do niego? To ksiądz, ale też mężczyzna.

  W parafii pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Częstochowskiej jest nowy proboszcz, znany ze swej działalności w katolickich mediach.

  Bp Antoni Długosz, biskup pomocniczy Archidiecezji Częstochowskiej mówi, że dla księdza J. droga kapłańska nie jest zamknięta. - Złamanie celibatu nie niszczy święceń kapłańskich. Wyrok jednak odbyć musi - tłumaczy bp Długosz. - Jeśli po odbyciu kary będzie chciał być kapłanem, musi się o to zwrócić do ordynariusza diecezji, który zdecyduje, czy go przyjąć. Musi też odbyć pokutę i długie rekolekcje - dodaje Długosz.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama