Górnicza wystawa Expo 2008

  Górnicza wystawa Expo 2008

  Sebastian Reńca

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Na otwartej wczoraj w Sosnowcu Światowej Wystawie Sprzętu i Maszyn dla Górnictwa Mining Expo 2008 prezentuje się blisko 300 wystawców z 23 krajów.
  Największe na świecie firmy przedstawiają, na 20 tysiącach metrów kwadratowych, najnowsze techniki i technologie wydobywcze. To najbardziej prestiżowe wydarzenie światowego przemysłu górniczego, zostało zorganizowane w Polsce po raz pierwszy od 50 lat.

  - Mining Expo, to możliwość nawiązania szerokich kontaktów w branży górniczej oraz okazja do spotkania z ludźmi, którzy mają realny wpływ na rozwój przemysłu wydobywczego - mówi Tomasz Raczyński, prezes zarządu Kolporter Expo, gospodarza targów.


  Oficjalnego otwarcia Mining Expo dokonał wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. - Węgiel będzie odgrywał coraz większą rolę w energetyce. W Polsce ponad 90 procent energii elektrycznej wytwarza się z węgla. Dlatego jesteśmy krajem bardzo zaangażowanym w poszukiwanie nowych technologii górniczych - mówi wicepremier Pawlak.

  Stoiska wystawiennicze są zarówno w ogromnej hali, jak i na parkingu przed nią. - Jestem po raz czwarty na Światowej Wystawie Górniczej i muszę powiedzieć, że ta w Sosnowcu jest imponująca. To świetna okazja do wymiany doświadczeń naukowych i zawarcia nowych znajomości. Obecnie moja uczelnia współpracuje z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, ale chcielibyśmy nawiązać kontakt z jakimś uniwersytetem - mówi Sohei Shimada, profesor Uniwersytetu w Tokio.

  O możliwość wymiany doświadczeń naukowych i współpracy mówi także Partho Choudhury z Indii. - Jestem przedstawicielem instytutu badawczego, który zajmuje się zagadnieniami górnictwa. Interesują nas przede wszystkim technologie wykorzystywane do wydobywania węgla na świecie, ale chcemy również zaprezentować innym wystawcom swoje osiągnięcia - podkreśla Partho Choudhury.

  Polska jest światowym liderem w produkcji maszyn górniczych. Znane są one z dobrej jakości i konkurencyjnych cen. Paradoksem jest to, że na ten sprzęt często nie stać polskich kopalń.

  Dziś targom będą towarzyszyć spotkania przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki z czołowymi firmami branży górniczej. Na godz. 12 zaplanowano konferencję Grupy FAMUR, która będzie połączona z prezentacją stoiska wystawienniczego. Grupa jest producentem maszyn i urządzeń górniczych.

  Wystawa Mining Expo 2008, towarzyszy XXI Światowemu Kongresowi Górniczemu, który odbywa się w Krakowie. W jej ramach eksponaty można oglądać w specjalnych pawilonach narodowych: Chin, Indii i Turcji oraz Afrykański grupujący firmy z tego kontynentu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama