Ważne
  Zomowcy unikają więzienia

  Zomowcy unikają więzienia

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Tylko trzech byłych członków plutonu specjalnego ZOMO zgłosiło się do odbycia kary za pacyfikację kopalni Wujek. Wezwania - na poniedziałek 8 września - dotarły do 12 skazanych. Jeden z nich, Edward Ratajczyk, zmarł dzień wcześniej.
  Formalnie byli zomowcy mają czas do czwartku. Do tego dnia muszą się zgłosić do więzienia także ci, którzy domagają się odroczenia wykonania kary z powodu choroby czy trudnej sytuacji rodzinnej, a liczy na to sześciu byłych milicjantów.

  - Po upływie trzeciego dnia od wyznaczonego terminu, to jest w najbliższy w piątek, powiadomimy katowicki Sąd Okręgowy, kto nie zareagował na wezwanie - informuje mjr Luiza Sałapa, rzeczniczka Służby Więziennej. - Sąd, który zarządził wykonanie kary, a nie służba więzienna, poszukuje skazanych i wydaje nakaz ich zatrzymania. Doprowadzeniem do aresztów zajmuje się policja.

  Na razie dobrowolnie zgłosiła się trójka skazanych do aresztów w Katowicach, Sosnowcu i Wojkowicach. Gdzie odbywać będą karę, zdecyduje w ciągu dwóch tygodni komisja penitencjarna. Sąd wymierzył kary w sumie 14 byłym funkcjonariuszom plutonu specjalnego ZOMO, w tym jego dowódcy, który siedzi w więzieniu już od czerwca 2007 r. Ostatni ze skazanych otrzymał wezwanie na 22 września.

  Wczoraj odbyła się sekcja zwłok zmarłego Ratajczyka. Ciało odnaleziono w jego sosnowieckim mieszkaniu dzień przed wyznaczonym terminem stawienia się do odbycia kary.

  - Na podstawie tylko obserwacji lekarzom niczego nie udało się na razie ustalić poza tym, że na pewno nie doznał obrażeń ciała i w tym zakresie wykluczyliśmy udział osób trzecich - wyjaśnia Mirosław Miszuda, zastępca prokuratora rejonowego w Sosnowcu. - Zlecone zostały dodatkowe badania histopatologiczne, toksykologiczne, na zawartość alkoholu. Wszystkie wyniki poznamy za 2-3 tygodnie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama