Międzynarodowa kolekcja dzieł sztuki w katowickiej BWA

  Międzynarodowa kolekcja dzieł sztuki w katowickiej BWA

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Prace Fangora, Hasiora, Nowosielskiego, Szajny będą prezentowane od 5 sierpnia na wystawie w katowickiej Galerii Sztuki Współczesnej BWA. Większość dzieł to dary od artystów dla krytyka i teoretyka sztuki Bożeny Kowalskiej, gromadzone przez ostatnie 40 lat.
  Na wystawie zostanie zaprezentowane malarstwo, formy przestrzenne i rysunki takich artystów jak m.in. Karl-Heinz Adler, Getulio Alviani, Jan Berdyszak, Tadeusz Brzozowski, Jan Dobkowski, Wojciech Fangor, Ingo Glass, Istvan Haasz, Władysław Hasior, Koji Kamoji, Jo Niemeyer, Jerzy Nowosielski, Georg-Karl Pfahler, Józef Szajna.

  Ciekawostką będzie obraz Hellmuta Brucha, jednego z najbardziej znanych artystów austriackich i jednego z głównych przedstawicieli sztuki konkretnej w Europie, który prezentował swoje prace na wystawach całego świata.


  Bruch zajmuje się w swojej twórczości geometrycznym przedstawianiem ciągu Fibonacciego (w ciągu Fibonacciego nowy numer jest tworzony przez dodanie dwóch poprzednich: 0 1 1 2 3 5 8 13 21 34 55 89 144 233 377 610 itd.).

  Wystawie towarzyszyć będzie prezentacja książki Bożeny Kowalskiej pt. "Fragmenty życia", która przedstawia obraz środowiska artystycznego z lat 60. i 70.

  Bożena Kowalska jest autorką kilkunastu książek z zakresu sztuki współczesnej polskiej i powszechnej. Od lat 60. publikuje w czasopismach polskich i międzynarodowych. PAP

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama