Gliwice mają Laboratorium Wirtualnego Latania [ZDJĘCIA]

  Gliwice mają Laboratorium Wirtualnego Latania [ZDJĘCIA]

  Marlena Polok-Kin

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Gliwice mają Laboratorium Wirtualnego Latania [ZDJĘCIA]

  ©Mikołaj Suchan

  Chcesz usiąść za sterami samolotu i wzbić się w przestworza, nie wychodząc z budynku i nie odrywając się od ziemi? Jaki wolisz samolot? Do wyboru są m.in. samoloty Cessna 172 RG, Piper Arrow IV, Piper Seneca III, King Air B200. Aura i warunki lotu? Jakie sobie życzysz, także krańcowo ekstremalne. Wrażenia? Niesamowite i autentyczne.
  Gliwice mają Laboratorium Wirtualnego Latania [ZDJĘCIA]

  ©Mikołaj Suchan

  Wszystko to może się już zdarzyć w Laboratorium Wirtualnego Latania, które dzięki unijnemu wsparciu, wartemu 4 mln zł, ma teraz Politechnika Śląska w Gliwicach.

  Oficjalnie zostanie zaprezentowane jutro, jednak ruszy dopiero jesienią. Już stoi tam dwanaście supernowoczesnych szwajcarskich symulatorów - dwa duże urządzenia treningowe, gabarytowo przypominające kadłuby samolotów oraz 10 mniejszych symulatorów lotów, a także dwa urządzenia amerykańskie do nauki pilotażu i nawigacji dla jednosilnikowych samolotów klasy Cessna 172, 182, 182 RG oraz wielosilnikowych samolotów typu Piper Seneca III, Beech B 58 Baron, Piston R22, R44, Schweitzer 300, Estrom 280, FX Turbine MD500 oraz Bell 206. Symulatory pozwolą na szkolenie słuchaczy Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego, ale także na prowadzenie prac badawczych o europejskim znaczeniu.

  - Wszystkie te urządzenia treningowe będą służyć nauce pilotażu i nawigacji, ale również zdobywaniu i przedłużaniu uprawnień dla licencji zawodowych - podkreśla Dagmara Sokołowska z Politechniki Śląskiej, która jest zastępcą szefa Laboratorium Wirtualnego Latania.

  Jak się dowiedzieliśmy, niewykluczone, że w przyszłości te supernowoczesne urządzenia będą także wykorzystywane komercyjnie do kształcenia pilotów. Jak podkreśla Dagmara Sokołowska, powstanie Laboratorium Wirtualnego Latania jest wielkim sukcesem Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej.

  Dzięki uruchomieniu tego supernowoczesnego laboratorium, już od tego roku akademickiego uczelnia w Gliwicach będzie mogła realizować prace naukowo-badawcze w dziedzinie systemów informatycznych w lotnictwie, zwłaszcza zaś nawigacji satelitarnej.

  W Laboratorium Wirtualnego Latania będą także prowadzone bardzo istotne i prestiżowe prace naukowo-badawcze z dziedziny lotnictwa, finansowane ze środków VII Programu Ramowego Komisji Europejskiej, a realizowane w ramach współpracy z instytucjami międzynarodowymi, takimi jak Europejska Organizacja Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej Eurocontrol.

  Obecnie Wydział AEI jest w końcowej fazie negocjacji warunków 3 kontraktów na realizację projektów z VII Programu Ramowego Komisji Europejskiej.

  Już w październiku dwa należące do gliwickiej uczelni mobilne symulatory zostaną pokazane w Brukseli, podczas Open Days, gdzie Polacy będą się chwalić m.in. potencjałem naukowym.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama