Wakacje dzieciństwa. Dzisiaj dziennikarz i publicysta -...

  Wakacje dzieciństwa. Dzisiaj dziennikarz i publicysta - Michał Smolorz

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Michał Smolorz na wakacjach w Jaworzu koło Bielska
  1/3
  przejdź do galerii

  Michał Smolorz na wakacjach w Jaworzu koło Bielska ©archiwum prywatne

  Moje pierwsze wakacje, spędzałem w Jaworzu koło Bielska, u rodziny mojej babci Marii. Było to środowisko protestanckie, więc natenczas dokonywałem swoistej konwersji wyznaniowej od katolicyzmu do luteranizmu.
  Jedyną katolicką ostoją na tych wywczasach był mój dziadek Stanik, który dopiero co przeszedł na hutniczą emeryturę z szopienickiej cynkowni. Przez całe życie nigdy nie jeździł na żadne wczasy ("chopie, co to za luft, kerego niy widać ani niy czuć"), dopiero gdy urodził mu się pierworodny wnuk - czyli ja - dał się namówić na letnie wyjazdy w moim towarzystwie.

  A kiedy wszedłem w lata szkolne, rodzice zaczęli rok w rok posyłać mnie na zakładowe kolonie. Nie cierpiałem tego obsesyjnie, po stokroć wolałem swoje Jaworze i życzliwą duszę dziadka u boku. Wszystko dlatego, że już na pierwszej kolonii w 1962 roku przeżyłem szok moralny, który dożywotnio zniechęcił mnie do tej instytucji. Wychowany w surowych, niemal purytańskich obyczajach, cierpiałem niepomiernie, gdy co sobota kazano nam się rozbierać i na golasa pędzono korytarzami do zbiorowej łaźni.

  A jak jeszcze się okazało, że w niedzielę nie wolno chodzić do kościoła, podniosłem bunt i wymówiłem posłuszeństwo najpierw wychowawczyni a potem kierownikowi kolonii. Moją matkę wezwano do Komitetu Zakładowego PZPR na rozmowę ostrzegawczą, przyjechała potem mnie błagać, abym się podporządkował obowiązującym rygorom. Właściwie powinienem znaleźć się w kronikach bojowników z systemem komunistycznym, ale chyba nic z tego nie będzie. Po namowach matki uległem i podpisałem lojalkę. Not. KD

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama