Odrestaurowanych kamienic mogą pozazdrościć Rybnikowi...

  Odrestaurowanych kamienic mogą pozazdrościć Rybnikowi sąsiedzi

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Gmach u zbiegu ulic Korfantego i Zamkowej

  Gmach u zbiegu ulic Korfantego i Zamkowej ©B. Kubica

  Zakończył się remont czterech zabytkowych, bogato zdobionych kamienic, położonych w Rybniku przy ulicy św. Antoniego. Ich modernizacja ciągnęła się prawie rok.
  Gmach u zbiegu ulic Korfantego i Zamkowej

  Gmach u zbiegu ulic Korfantego i Zamkowej ©B. Kubica

  - W odnowienie tych czterech kamienic zainwestowaliśmy ponad 420 tysięcy złotych - mówi Tomasz Radziej, z Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku.

  Zabytkowe gmachy dołączą do ponad 20 przepięknych kamienic, położonych w ścisłym centrum miasta, którym w ciągu ostatnich trzech lat przywrócono dawny blask.

  ZOBACZ NAJŁADNIEJSZE KAMIENICE RYBNIKA


  W przypadku prywatnych właścicieli motywację do rozpoczęcia prac stanowiła ulga podatkowa. Ci, którzy zdecydowali się na wykonanie robót, nie muszą płacić miastu przez 10 lat podatku od nieruchomości.

  Efekt w postaci przepięknych elewacji widać w Rybniku na każdym kroku.

  - Pamiętam, jak jeszcze kilka lat temu ulica Sobieskiego była szara i ponura. Dzisiaj kamienice są kolorowe, czyste i eleganckie. To teraz najładniejsza wizytówka naszego miasta - mówi Maria Fiuk, mieszkanka Rybnika. I rzeczywiście. W ścisłym Śródmieściu niewiele jest już sypiących się i rozpadających kamienic. Do tej pory chęć skorzystania z ulgi wyraziło 41 kamieniczników. 14 obiektów jest w trakcie renowacji. Kończy się między innymi remont kamienicy od wielu lat należącej do rodziny Rospenk, która znajduje się u zbiegu ulic Łony i Sobieskiego. Rusztowania zniknęły już także z gmachu należącego do artysty Pawła Poloka oraz kamienicy należącej do biznesmena, Andrzeja Korbasiewicza.

  Też chcą remontować kamienice

  Wodzisław Śląski - na rynku i przy uliczkach do niego przylegających nie brakuje zaniedbanych kamienic. W mieście od co najmniej roku mówi się o wprowadzeniu takiej samej ulgi, jaka obowiązuje w Rybniku. Na zapowiedziach póki co jednak się kończy.

  Jastrzębie-Zdrój - ulga w zamian za remont obowiązuje od marca 2010 roku. Chętni, tak jak w Rybniku, po remoncie przez 10 lat nie będą musieli płacić podatku od nieruchomości. Zgłaszać się mogą właściciele budynków wybudowanych przed 1945 rokiem. Chodzi o 26 domów położonych m.in. przy ulicach 1 Maja i Witczaka. Z ulgi skorzystało na razie dwóch właścicieli.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama