Odnawiasz dom? Odzyskaj VAT za materiały budowlane

  Odnawiasz dom? Odzyskaj VAT za materiały budowlane

  Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wydatki na remont możesz obniżyć, ubiegając się o zwrot VAT-u

  Wydatki na remont możesz obniżyć, ubiegając się o zwrot VAT-u ©Piotr Krzyżanowski

  Remontujesz mieszkanie lub budujesz dom? Jeśli masz wydatki z tego powodu, mogą być one niższe nawet o 16 procent. Możliwy jest bowiem zwrot VAT na zakupy związane z budownictwem mieszkaniowym.
  Wydatki na remont możesz obniżyć, ubiegając się o zwrot VAT-u

  Wydatki na remont możesz obniżyć, ubiegając się o zwrot VAT-u ©Piotr Krzyżanowski

  Chodzi o te artykuły budowlane, na które od 1 maja 2004 r. wzrosła stawka podatku VAT - z 7 proc. na 22 proc. lub wyższa, 23-procentowa - wprowadzona w tym roku. Kto może ubiegać się o zwrot tego podatku?

  Uprawnione są przede wszystkim osoby, które budowały lub rozbudowywały dom albo remontowały mieszkanie. Wszystkie zakupy materiałów budowlanych muszą być udokumentowane fakturami wystawionymi po 1 maja 2004 r. Konieczne jest też udowodnienie legalności inwestycji - trzeba mieć pozwolenie na budowę i przedstawić dokument potwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością, na przykład akt własności.

  Zwrot VAT jest limitowany, co oznacza, że fiskus wyznacza górną granicę kwoty zwrotu, jaką można otrzymać w ciągu 5 lat od daty złożenia pierwszego wniosku. - Jeśli pierwszy wniosek został złożony np. 1 lipca 2006 roku, to pięcioletni okres trwa do 30 czerwca 2011 roku - wyjaśnia Ewa Dudała, konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

  - Złożenie kolejnego wniosku, po 30 czerwca 2011 roku, wszczyna nowy pięcioletni okres, dla którego ustala się od-rębne limity - dodaje.

  Aby odzyskać zwrot VAT, należy w urzędzie skarbowym złożyć wniosek raz w roku plus kopie:
  - pozwolenia na budowę, jeżeli inwestycja wymagała pozwolenia na budowę,
  - faktur dokumentujących poniesione wydatki,
  - dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do budynku (lokalu) mieszkalnego, którego remont nie wymagał pozwolenia na budowę - własność, umowę użyczenia, umowę najmu lub dzierżawy, inne zobowiązanie, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z budynku (lokalu) mieszkalnego, np. umowę, na podstawie której członek spółdzielni jest obowiązany do ponoszenia kosztów eksploatacji, użytkując nowo wybudowany lokal mieszkalny.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama