Kopania Sośnica-Makoszowy zrealizuje program naprawczy

  Kopania Sośnica-Makoszowy zrealizuje program naprawczy

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  478 mln zł w ciągu pięciu lat pochłoną inwestycje w należącej do Kompanii Węglowej kopalni Sośnica-Makoszowy. Zarząd firmy zdecydował, że ta przynosząca w ostatnich latach straty kopalnia zrealizuje program naprawczy, służący osiągnięciu rentowności.
  W ciągu ostatnich kilku lat kopalnia, powstała z połączenia gliwickiej Sośnicy z zabrzańską kopalnią Makoszowy, przynosiła straty i nie wykonywała planów produkcyjnych. Wiosną w prasie i wśród związkowców pojawiły się - zdementowane przez KW - spekulacje na temat jej potencjalnej likwidacji. W kwietniu powołano zespół, który miał ocenić sytuację i opracować program naprawczy.

  We wtorek Kompania poinformowała, że opracowany plan na lata 2011-2015 został zaakceptowany przez zarząd spółki.
  Zdecydowano o zwiększeniu nakładów na inwestycje w kopalni o 111,7 mln zł wobec pierwotnych założeń. Chodzi m.in. o prace przygotowawcze, dzięki którym kopalnia ma osiągnąć taki poziom wydobycia węgla, przy którym będzie rentowna.

  Eksperci uznali, że co najmniej do 2015 r. wydobycie węgla w kopalni Sośnica-Makoszowy ma uzasadnienie ekonomiczne, ale pod warunkiem utrzymania wydobycia na odpowiednim poziomie - powyżej progu rentowności. Aby było to możliwe, potrzeba zarówno inwestycji (np. w udostępnianie kolejnych partii złoża węgla), jak i dalszej restrukturyzacji, szczególnie na powierzchni.

  Częścią programu naprawczego jest także wykonanie kolejnych, niezbędnych wyrobisk łączących pod ziemią obie części kopalni. Chodzi o to, by cały urobek z zabrzańskiej części (Makoszowy) trafiał do zakładu przeróbki mechanicznej węgla przy Sośnicy w Gliwicach.

  Program zakłada dostosowanie i utrzymanie zatrudnienia w podstawowych działach kopalni zgodnie z potrzebami w tym zakresie oraz wymogami technologii i bezpieczeństwa pracy.

  Realizacja programu naprawczego ma być monitorowana przez trzyosobowy zespół, w którego skład wejdzie - oprócz przedstawicieli kopalni - także reprezentant strony społecznej. Co kwartał zespół będzie przekazywał zarządowi Kompanii swoje spostrzeżenia i wnioski.

  Przedstawiciele Kompanii zapewniają, że program naprawczy służy stabilnemu rozwojowi kopalni Sośnica-Makoszowy. Wiosną spekulowano, że może nastąpić podział złóż kopalni między inne zakłady i zmniejszenie zatrudnienia o ok. 2,2 tys. Na takie rozwiązania nie godziły się górnicze związki zawodowe.

  Zatrudniająca ponad 5 tys. osób kopalnia Sośnica-Makoszowy to jednak z 15 kopalń Kompanii Węglowej - największego producenta węgla w UE. Kompania zatrudnia ok. 60 tys. osób. Od ubiegłego roku program naprawczy realizuje także przynosząca dotąd wielomilionowe straty kopalnia Halemba-Wirek w Rudzie Śląskiej. PAP

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama