W Katowicach-Załężu jest przejście przez tory, ale nie dla...

  W Katowicach-Załężu jest przejście przez tory, ale nie dla wszystkich

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Robert Włosek (z lewej) i Wincenty Andrzejaszek proponują wybudowanie dla pieszych wygodnego tunelu pod torami
  1/3
  przejdź do galerii

  Robert Włosek (z lewej) i Wincenty Andrzejaszek proponują wybudowanie dla pieszych wygodnego tunelu pod torami ©Monika Krężel

  Mieszkańcy katowickiego Załęża skracają sobie drogę, żeby dostać się na osiedle Witosa. W jaki sposób? Przejściem dla pieszych na torach. - Sęk w tym, że schody są strome, trudności mają tu matki z dziećmi w wózkach - mówią Czytelnicy. - A niepełnosprawne osoby w ogóle się nie wdrapią. Tunel pod nasypem byłby najlepszym rozwiązaniem - uważają.
  Przejście przez tory prowadzi z Witosa do ul. Dulęby w Załężu. Przebiega tutaj linia kolejowa, która należy do kopalni Maczki-Bór. - Kiedyś jeździły tędy wagony z piaskiem do kopalni Kleofas i dalej, na Wirek - tłumaczą Robert Włosek i Wincenty Andrzejaszek, mieszkańcy osiedla. - Ale od dłuższego czasu jest spokój. Czasem przejedzie tu drezyna, chyba po to, żeby sprawdzić stan torów - przypuszczają.


  Z Załęża na osiedle Witosa bez przerwy przechodzą mieszkańcy. - Rodzice z dziećmi idą do przedszkola lub szkoły, starsi do pracy - dodają panowie. - My natomiast mamy tędy bliżej do garaży i ogródków działkowych w Załężu. Gdyby nie było tego przejścia, musielibyśmy nadłożyć sporo drogi.

  Sprawdziliśmy, jak wygląda przejście przez tory. Od strony ulicy Witosa są eleganckie barierki, wyremontowane schody, a nawet duży taras wyłożony no-wą kostką. Co ciekawe, prowadzi tutaj nawet ścieżka rowerowa. Jednak od strony ul. Dulęby schody przedstawiają obraz nędzy i rozpaczy. Rowerzyści muszą wnosić rowery, a osoby starsze i z małymi dziećmi mają problem z przejściem po zrujnowanych schodach.

  - Na szczęście obok jest już przygotowana kostka, więc wszystko pewnie będzie wyremontowane - mówi Robert Włosek. - Nam jednak chodzi o coś innego. Tu powstały bariery architektoniczne dla niepełnosprawnych. Nasza sąsiadka ma problemy z chodzeniem i po schodach za żadne skarby nie przejdzie. Córka musi podwozić ją do ogródka samochodem. Dlatego od dłuższego czasu apelujemy, żeby zrobić tutaj tunel zamiast schodów - dodaje.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo