Ważne
  Sklep z obsługą po śląsku, czyli żymły Ślązaków, a bułki...

  Sklep z obsługą po śląsku, czyli żymły Ślązaków, a bułki goroli

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W śląskich sklepach mieszkańcy powinni się umieć dogadać w gwarze - uważają w RAŚ

  W śląskich sklepach mieszkańcy powinni się umieć dogadać w gwarze - uważają w RAŚ ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Jeszcze nie powstał ani jeden sklep z obowiązującą w środku gwarą śląską, a już wzbudza emocje. Będzie jak za okupacji: "Nur für Deutsche" - denerwują się jedni, a drudzy pytają, czy obsłużą tam też goroli, czy może mamy sobie szukać innych placówek handlowych.
  W śląskich sklepach mieszkańcy powinni się umieć dogadać w gwarze - uważają w RAŚ

  W śląskich sklepach mieszkańcy powinni się umieć dogadać w gwarze - uważają w RAŚ ©Arkadiusz Ławrywianiec

  - Wszystkie te opinie są nieuprawnione - twierdzi Paweł Polok, na co dzień artysta kabaretowy, działacz Ruchu Autonomii Śląska w Rybniku. - Chodzi wyłącznie o pielęgnowanie śląskiej godki. Ludzie starsi bez skrępowania przyjdą na zakupy, bo sprzedawca też będzie posługiwał się gwarą.

  Sklepy, w których poradzą godać po śląsku, zostaną oznakowane. Pojawi się na nich obok logo RAŚ napis, że obsługa zna gwarę.

  - To jest propozycja młodych ludzi z rybnickiego koła Ruchu Autonomii Śląska, ale już ma wielkie poparcie wśród wielu osób, które prowadzą działalność handlową w różnych miastach - dodaje Polok. Czy wstęp do tej sieci będą miały tylko osoby posługujące się gwarą śląską? - W żadnym wypadku - wyjaśnia Polok.

  - Są sklepy na pograniczach, które na przykład informują swoich klientów, że u nich można płacić także w euro, co nie oznacza, że własnej waluty nie przyjmują. U nas będzie tak samo. Dzięki temu prostemu zabiegowi, zdaniem pomysłodawców, śląska godka wyjdzie spod strzechy.

  I będzie jak w tym śląskim wicu: - Proszę trzy żymły i dwie bułki. - Przecież to jest to samo - dziwi się ekspedientka.

  - Zgoda, ale żymły są dla starki, a bułki dla zięcia gorola.

  Działacze RAŚ przygotowują już internetowy wykaz placówek, w których poradzą godać po śląsku. Zaczynają od Rybnika i powiatu rybnickiego. Potem ruszą do innych miast. Nie powstaną żadne nowe placówki, na przykład z jadłem typowo śląskim czy śląskimi pamiątkami, wyrobami tutejszego rzemiosła, śląską marką. Nie ma takich planów.

  Śląski szyld dostaną sklepy już istniejące, na przykład "Szkolniok" w Rybniku Pawła Poloka, który ma w swojej ofercie pomoce szkolne i zabawki dla dzieci.

  Żeby trafić do tego śląskiego "klubu", wystarczy zadeklarować chęć włączenia placówki do tworzonej sieci i już biznes się kręci. A znajomość gwary?

  - Nie zamierzamy sprawdzać jej poprawności u ekspedientów. Cała akcja opiera się na zaufaniu. Klienci sami zweryfikują te umiejętności - mówi Polok.

  Sklepy, w których poradzą godać, wpisują się w modę na Śląsk, ale też w politykę RAŚ, dla którego śląszczyzna jest ponad wszystko. Czy ten chwyt marketingowy przyniesie komercyjny sukces? Specjaliści mają wątpliwości. Klienci zwykli wybierać sklep, w którym jest taniej.


  Głupi pomysł
  Posłanka Ewa Malik, PiS:

  Gdyby pomysł sklepów dla Ślązaków zrodził się oddolnie, wśród samych Ślązaków, to pewnie należałoby uszanować ich propozycje, wyjść im naprzeciw. Jeśli jednak jest to wyłącznie inicjatywa RAŚ - wąskiej grupy społecznej, jak wynika z badań - uważam to za pomysł głupi. Dzieli, a nie łączy mieszkańców. Już teraz można w wielu sklepach mówić po śląsku i nikt do tego nie potrzebuje żadnych specjalnych oznakowań.

  Ryzykownie
  Rafał Czechowski, specjalista public relations:

  Komercyjne oddziaływanie tego pomysłu będzie, moim zdaniem, krótkotrwałe. Minie pierwsze zaciekawienie i klienci przestaną zwracać uwagę na wywieszki, że tu mówi się po śląsku. Jestem zwolennikiem gwary, ale ten komunikat sugeruje, że oto mamy do czynienia tylko z enklawami śląszczyzny, a przecież gwara jest powszechna i naturalna w wielu innych miejscach. Ta inicjatywa sugeruje, że śląszczyzna ma się źle i wymaga specjalnej troski, co też jest nieprawdą.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (36)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dla goroli.

   Andrzej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 5

   Język śląski jest zarejestrowany i wpisany na listę języków świata Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (International Organization of Normalization – ION), współtworzonej przez...rozwiń całość

   Język śląski jest zarejestrowany i wpisany na listę języków świata Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (International Organization of Normalization – ION), współtworzonej przez Bibliotekę Kongresu USA, Infoterm oraz Letni Uniwersytet Językowy (Summer Institute of Linguistic – SIL). Na wniosek SIL, zajmującego się językami nieznormatywizowanymi, język śląski 18.07.2007 został zakwalifikowany przez Wspólny Komitet Doradczy (Joint Advisory Committee) ISO 639, współtworzony przez wszystkie wymienione instytucje, zgodnie z normą ISO 639-3,zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bojkot ?

   Norbi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 14

   Powoli cza sie zastanowic nad bojkotem (niekupowaniem) Dziennik Zachodniego.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   śląsk

   slązok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 16

   i tak powinno być na slonsku po slonsku a komu se nie podobo to papa

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ryzykownie

   kunstler (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 13

   Rafał Czechowski: "Ta inicjatywa sugeruje, że śląszczyzna ma się źle i wymaga specjalnej troski, co też jest nieprawdą"
   Skąd p. Semik wytrzasnęła takiego specjalistę? Przecież każdy kto tutaj żyje...rozwiń całość

   Rafał Czechowski: "Ta inicjatywa sugeruje, że śląszczyzna ma się źle i wymaga specjalnej troski, co też jest nieprawdą"
   Skąd p. Semik wytrzasnęła takiego specjalistę? Przecież każdy kto tutaj żyje z łatwością zauważy, że śląszczyzną posługuje się coraz mniej Ślązaków, a jeśli już, to ma ona wypaczoną, spolonizowaną postać.
   Każda więc inicjatywa, która zmierza do restytucji języka naszych śląskich przodków jest godna pochwały.
   Szkoda tylko, że w redakcji DZ nie ma dziennikarza, który w przedmiotowym temacie miałby odpowiednią wiedzę i kompetencje.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mowa tak gwarze stop.

   odoaker (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 8

   Jak najbardziej powinny być pisane nazwy ale w Mowie Ślaskiej nie w żadnej gwarze jak jedni chcą ją zakwalifikować.Wszystkim którym leży na sercu wyemancypowanie naszej mowy powinni na to...rozwiń całość

   Jak najbardziej powinny być pisane nazwy ale w Mowie Ślaskiej nie w żadnej gwarze jak jedni chcą ją zakwalifikować.Wszystkim którym leży na sercu wyemancypowanie naszej mowy powinni na to szczególnie zwracać uwagę i na każdym kroku piętnować.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Som my u Siebie

   Dziołcha stond (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 17

   To jest richtig hyrskie, trza umieć godać, mówić, schprechać, talk'ować take momy czasy.
   No, a co to napisała Góralka ze Żywca to ino sie trza radować
   Sklepow w kierych godomy jest wiela, bezto...rozwiń całość

   To jest richtig hyrskie, trza umieć godać, mówić, schprechać, talk'ować take momy czasy.
   No, a co to napisała Góralka ze Żywca to ino sie trza radować
   Sklepow w kierych godomy jest wiela, bezto nic sie niy zmynio ino teraz niy trza sie chować.
   Tele lot było "Ino po polsku", abo "Ino dlo mówioncych po polsku", to może wreszcie będzie tak jak godomy u Nos i niy bydzie to zakozane ani karane. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   polakowsko propaganda i agitacja

   Dagmara (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 53

   "RAŚ - wąskiej grupy społecznej, jak wynika z badań"
   Nie znam tych moskiewskich badan pani pisuarczynki Malik.

   Dyc profda wyglondo inakszyj, gorolskie dezinformanty !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do Autorki :

   Dagmara (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 44

   "dla którego śląszczyzna jest ponad wszystko"

   Uwazam ten chwyt za wielki FAUL. Fuj !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gwary śląskie som piykne i nie trza im żodnej PISowskiej reklamy

   Hanys z Paruszowca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 50 / 38

   Cała akcja ma na celu wmówienie, że gwary śląskie są ubijane. To nieprawda. Są piękne książki pisane gwarą śląską na przykład rybnicką Szołtyska albo jastrzębską Musioła i są pisane zwykłym polskim...rozwiń całość

   Cała akcja ma na celu wmówienie, że gwary śląskie są ubijane. To nieprawda. Są piękne książki pisane gwarą śląską na przykład rybnicką Szołtyska albo jastrzębską Musioła i są pisane zwykłym polskim alfabetem bez kretyńskich znaków wymyślonych przez RAŚiów i tą starą babę Tambor. PISy wożą się na wózku który nazywa się :rozróba, separatyzm, mącenie. Podoba misie Rota śląska mółwi tgo co się czuje:
   Nie będą RAŚie pluć nam w twarz - Ni Śląska nam germanić - Wszyscy na Śląsku staniem wraz -Piast będzie nam hetmanić -Wypędzim RAŚie za nasz próg -Tak nam dopomóż Bóg ,Tak nam dopomóż Bóg
   ----- Czynów powstańczych będziem strzec - I naszej śląskiej gwary - Nie pozwolimy by znów lec - Pod obce nam ciężary - Wypędzim RAŚie za nasz próg, Tak nam dopomóż Bóg Tak nam dopomóż Bóg --------Nie pozwolimy dzielić nas - Jesteśmy Polakami - Na Górnym Śląsku stoi straż - Wszyscy Rodacy z nami- Wypędzim RAŚie za nasz próg , Tak nam dopomóż Bóg - Tak nam dopomóż Bógzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wolny slask

   hanys (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 9

   aleś ty gupi jak woł

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sklepy po Slasku

   Nora (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 9

   cyt."....Będzie jak za okupacji: "Nur für Deutsche" - denerwują się jedni, a drudzy pytają, czy obsłużą tam też goroli,...." bardzo ciekawe stwierdzenie,tyle ze kiedys wlasnie w sklepach slazacy...rozwiń całość

   cyt."....Będzie jak za okupacji: "Nur für Deutsche" - denerwują się jedni, a drudzy pytają, czy obsłużą tam też goroli,...." bardzo ciekawe stwierdzenie,tyle ze kiedys wlasnie w sklepach slazacy musieli poslugiwac sie jezykiem polskim chcac cos kupic bo ekspedientki slyszac pytania po slasku albo udawaly ze pytania nie slysza albo towaru nie podaly i kto tu postepowal rasystycznie i nie tolerancyjnie???
   Wedlug mnie to pomysl dobry zeby nareszcie mozna sie bylo poslugiwac na Slasku nasza mowa bez obawy ze bedzie sie pominionym w kolejce.A ze to kluje w oczy Polakow mieszkajacych na Slasku to rozumie,tylko musicie pamietac ze to Wy jestescie OBCYMI nie my Slazacy,jak by nie bylo zawsze macie mozliwosc powrotu na swoje tereny.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do Nory

   dk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 17

   zawsze mamy też możliwość - jako większość - przegonić Was na zachód :) Nie zapominaj o tym...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama