Katowice: Mur z betonu i wełny - tak miasto widzi artystka z...

  Katowice: Mur z betonu i wełny - tak miasto widzi artystka z Krakowa

  LOTA

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Katowice: Mur z betonu i wełny - tak miasto widzi artystka z Krakowa
  1/4
  przejdź do galerii

  ©Justyna Przybytek

  Kawał betonu, a w niej ślimaki - poskręcane kłębki materiałów i wełny - to instalacja Małgorzaty Markiewicz z Krakowa, który od czwartku możecie oglądać na pl. Budnioka (róg Chorzowskiej i Stęślickiego) w Katowicach.
  Instalacja powstała w ramach TAKK! - Tymczasowej Akcji Kulturalnej Katowice, klubu kulturalnego, organizowanego w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji, a który w stolicy województwa pilotuje Rondo Sztuki. Poprzedziły ją warsztaty sztuki dla mieszkańców, które prowadziła Markiewicz.

  W końcu artystka do wspólnego tworzenia zaprosiła katowiczan.
  - Pracowaliśmy trzy dni w atmosferze rodzinnego pikniku, wytworzyły się między nami relacje, o które w tym projekcie tak naprawdę chodziło - wspomina Anna studentka z Katowic.

  Mur symbolizujący mozaikę ludzką wewnątrz betonowego układu, ma przypominać miasto. Markiewicz do jego stworzenia zainspirowała katowicka Superjednostka - największy na południu blok mieszkalny. Pierwotnie chciała, aby mur - pomnik Superjednostki - powstał na placu przed Spodkiem. Te plany pokrzyżowało jednak burzenie dawnego Pałacu Ślubów w Katowicach (USC mieści się właśnie przed Superjednostką).

  Inny projekt w ramach TAKK! nadal można zobaczyć pod Pomnikiem Powstań Śląskich - jest tu usypany z węgla napis "Bogactwo". Napis mogą rozbierać mieszkańcy, a proces jego tworzenia i znikania, jest rejestrowany przez kamerę.

  Mur Markiewicz zostanie na placu Budnioka. Jak długo? Nie wiadomo.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama