Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedziesz na Jasną Górę? Szykuj opłatę dla miasta!

Janusz Strzelczyk
66. Pielgrzymka Rybnicka na Jasną Górę
66. Pielgrzymka Rybnicka na Jasną Górę Barbara Kubica
Marek Balt, przewodniczący częstochowskiej Rady Miasta nie rezygnuje z wprowadzenia podatku zbieranego od pielgrzymów, turystów (po raz pierwszy przedstawił ten pomysł pd koniec ub.r. i rzucił tak na próbę 4 zł od osoby). Teraz Balt już wie ile będzie można ściągać od każdego, kto spędzi choć dobę w mieści, w jakimkolwiek domu noclegowym: od hoteli do kwater prywatnych, pól namiotowych - 99 groszy od dziecka do lat 14 i młodzieży uczącej się do 26 roku życia oraz 1,99 zł od dorosłego za dobę.

- Mam gotowy projekt uchwały, który będzie dyskutowany na sesji 25 sierpnia - mówi Balt. - Mógłby wejść w życie 1 stycznia przyszłego roku.

Przewodniczący nie konsultował swojego pomysłu ani nawet ze swoim klubem, radnych SLD ani z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem.

Podstawą wprowadzenia opłat jest rozporządzenie Rady Ministrów z 18 grudnia 2007 r., w którym dopuszcza się pobieranie takich podatków w miejscowościach, które np. mają muzea, zabytki architektury. Kraków już korzysta z tego przepisu.

Marek Balt będzie jedynką SLD w najbliższych wyborach do Sejmu. Ale twierdzi, że pomysł pogłównego od pielgrzymów nie ma nic wspólnego z wyborami.

- Liczę się jednak z tym, że mogę jesienią przestać być samorządowcem - dodaje.
Podatek ma nikogo nie ominąć, nawet biskupów jeśli przyjadą na Konferencję Episkopatu, co się zdarza co roku, i zanocują na Jasnej Górze.

Kto będzie chciał zorganizować więcej niż jednodniową konferencję w Częstochowie też musi wliczyć w jej koszty podatek noclegowy.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
A wszystko to jak twierdzi Balt, że Częstochowa musi zarabiać, aby się promowa.

Biuro Prasowe Jasnej Góry nie chce komentować pomysłu przewodniczącego Marka Balta.

Do Jasnej Góry należy Dom Pielgrzyma, w którym jest 800 miejsc noclegowych. Sanktuarium udostępnia też w szczycie pielgrzymkowym, za Domem Pielgrzyma teren na rozbicie namiotów. Wg propozycji Balta inkasentami opłaty turystycznej mają być kierownicy miejsc noclegowych i wpłacać pieniądze na konto miasta. Inkasenci dostaną 10 proc. od zebranych pieniędzy.

W mieście jest kilkanaście hoteli, moteli, pensjonatów i domów noclegowych, w których jest ponad 4,5 tys. miejsc, z czego więcej niż połowa należy do Kościoła. Na Jasną Górę przybywa 3 - 4 miliony pielgrzymów rocznie. 90 procent pozostaje w sanktuarium i mieście tylko dzień.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!