Propozycja na dziś. Red. Małgorzata Powązka: Zasadźcie się w...

  Propozycja na dziś. Red. Małgorzata Powązka: Zasadźcie się w szuwarach

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Pogapić się na ptaki zawsze warto. No może z lepszą lornetką!

  Pogapić się na ptaki zawsze warto. No może z lepszą lornetką! ©Tomasz Borówka

  Czy śni Wam się czasem, że fruwacie? Mnie dość często. Pełny odlot! Nad miastami, lasami, rzekami... Boskie uczucie zwycięstwa nad grawitacją. I nie chodzi o to, że zachwyca mnie patrzenie na świat z góry, ale o poczucie bezgranicznej wolności. Kiedy się budzę i podciągam w oknach rolety, szukam wzrokiem ptaka. Patrzę na niego z zazdrością, bo wiem, jak to jest.
  Pogapić się na ptaki zawsze warto. No może z lepszą lornetką!

  Pogapić się na ptaki zawsze warto. No może z lepszą lornetką! ©Tomasz Borówka

  Ptaki zresztą warto oglądać zawsze. W Dąbrowie Górniczej jest na szczęście ostoja ptactwa - przy Pogorii I. Jezioro jest objęte strefą ciszy. Można tam dojechać rowerem albo przejść kilkadziesiąt metrów od parkingu. Potem wystarczy wyłożyć się w szuwarach i wyciągnąć lornetkę, by podglądać ptaki wodne do woli. Są ich tam krocie. Nie tylko kaczki.

  Czy wiecie, że na przykład taki perkoz dwuczuby latem na czas pierzenia staje się niezdolny do lotu?
  Za to podczas polowania na ryby może zanurkować na głębokość 30 metrów (aż szkoda, że Pogoria I ma do 10 m). Albo taka cyranka. Samce (łatwo poznać, bo mają od oka aż po kark biały pas piór) wykonują loty godowe w stadkach, a kiedy siadają na wodzie, donośnie łomoczą skrzydłami.

  W czerwcu można było oglądać ptasie stadka z młodymi. Co tu dużo mówić - rodzice trzymają maluchy dość krótko. Sztorcują je fantastycznie. Jakby znały wszystkie programy superniani Doroty Zawadzkiej. Są też inne ptaki, na przykład kuliczki piskliwe, trzciniaki, zimorodki, no i oczywiście mewy. Łabędzie pływają po wszystkich Pogoriach (II, III i IV). Dokarmiają je całe rodziny, więc nic dziwnego, że ptaszyska się rozbestwiły. Potrafią wyjść z wody i pogonić za dokarmiającym - to taki dość arogancki sposób proszenia o dokładkę.

  Bardzo ciekawie o ptakach wodnych opowiadają wędkarze. Stoją na brzegach całe dnie. Łowią nie tylko drobnicę, ale karpie, szczupaki, pstrągi, liny, a nawet węgorze. Jeśli nie lubicie ani ptaków, ani ryb, to możecie nad Pogoriami pojeździć na rowerach, na rolkach, pomachać kijkami do nordic walkingu, popływać (także na żaglówkach) albo pospacerować nad brzegami.

  Pogorie są zalanymi wyrobiskami piasku podsadzkowego wydobywanego niegdyś dla okolicznych kopalni węgla. Dziś nie sposób wyobrazić sobie Dąbrowy Górniczej bez tych jezior. Miasto byłoby żadne.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   artykul

   Fred (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 51 / 50

   stara panna napisala o ptaszkach

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo