Gliwicka Palmiarnia, jedyna na Śląsku, już po remoncie...

  Gliwicka Palmiarnia, jedyna na Śląsku, już po remoncie [ZDJĘCIA]

  Justyna Toros

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Gliwicka Palmiarnia, jedyna na Śląsku, już po remoncie [ZDJĘCIA]

  ©Mikołaj Suchan

  Po miesięcznym remoncie, nowy dach mają dwa pawilony. Ale w Palmiarni jest więcej nowości. Są m.in. rośliny owadożerne, w tym rzadki okaz kapturnicy. Zobaczymy przekrój mrowiska, jest wspaniała kolekcja bambusów. Warto dodać, że w planach jest jeszcze budowa gigantycznego akwarium.
  Gliwicka Palmiarnia, jedyna na Śląsku, już po remoncie [ZDJĘCIA]

  ©Mikołaj Suchan

  Historia Palmiarni sięga XIX wieku. W 1880 roku powstały w Gliwicach pierwsze szklarnie wystawowe. W 1924 zorganizowano tu dzięki dr. R. Riedelowi, wielką wystawę botaniczną. W 1935 wybudowano wysoką na 12 m i o powierzchni 504 mkw. szklarnię, która stała się głównym pawilonem wystawowym.

  Przed II wojną był tu pierwszy na Śląsku podgrzewany basen o pojemności 120 m sześc. Umieszczono w nim roślinę wiktoria królewska. Utworzono zoo, jednak w 1945 roku sowieci zupełnie zniszczyli Palmiarnię. Jej świetność, po wielu próbach udało się przywrócić dopiero w 1998 roku.

  Tylko w pierwszym półroczu tego roku Palmiarnia miała 50 tys. zwiedzających. - To wycieczki szkolne, całe rodziny oraz pojedyncze osoby - mówi Marek Bytnar, kierownik Palmiarni - Nasze tropiki cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Razem z Palmiarnią w Poznaniu jesteśmy jedynymi tak dużymi, tego typu obiektami w kraju.

  Przypomnijmy: budowa palmiarni była także w planach, gdy powstawało WPKiW. Jednak nie ma jej do dziś.

  ZOBACZ ZDJĘCIA PALMIARNI W GLIWICACH PO REMONCIE

  Co tam jest?
  W Palmiarni (Gliwice, park Chopina) znajdziemy cztery pawilony, w każdym są okazałe rośliny.
  Oczywiście największe są palmy. Poza tym znajdziemy tam kolekcję roślin cytrusowych oraz kaktusów. Do tego zobaczymy rośliny przyprawowe i bambusy. Dla najmłodszych atrakcją są znajdujące się w Palmiarni zwierzęta, ptaki oraz ryby. Jest też ścieżka edukacyjna.

  Kiedy zwiedzać?
  Palmiarnia otwarta jest dla zwiedzających od wtorku do niedzieli. W dni powszednie odwiedzać tropiki można od 9 do 18, a w weekendy od 10 do 18. Bilety normalne kosztują 5 zł, a ulgowe 3,5 zł. Jeśli przyjdziemy całą rodziną (rodzice oraz dzieci do 16 roku życia), za wszystkich zapłacimy 10 zł. Dzieci poniżej 4 lat oraz osoby powyżej 75. roku życia wchodzą za darmo. Grupy płacą 2,5 zł za osobę.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama