Stoi na stacji lokomotywa i bucha już w Rudach parą

  Stoi na stacji lokomotywa i bucha już w Rudach parą

  Aleksander Król, Współpraca: Kasia Spyrka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Warto przez weekend odwiedzić Zabytkową Stację Kolejki Wąskotorowej w Rudach, bo takiej atrakcji trudno szukać na całym Śląsku - w piątek wieczorem sprowadzono tam sprawny parowóz! Wiekowa lokomotywa zostanie uruchomiona po raz pierwszy w niedzielę.
  Stoi na stacji lokomotywa i bucha już w Rudach parą

  ©Aleksander Król

  - Para będzie buchać, choć nie obiecuję, że już od niedzieli będziemy wozić turystów. Ale goście będą zachwyceni, bo czynne parowozy w całej Polsce można policzyć na palcach jednej ręki. Taki model jak nasz - LAS 49 na chodzie jest tylko w Bieszczadach - mówi Jarosław Łuszcz, naczelnik stacji kolejki wąskotorowej w Rudach.

  Maszyna, którą przywieziono do Rud na olbrzymiej lawecie pochodzi z 1954 roku. Przez 30 lat była unieruchomiona w Skansenie Maszyn Parowych w Tarnowskich Górach. - Skansen podarował nam lokomotywę w prezencie. Przez dwa lata była remontowana na terenie Huty Pokój w Rudzie Śląskiej. Kocioł został odebrany i jest całkowicie bezpieczny - mówi Jarosław Łuszcz.


  W niedzielę rano pracownicy stacji będą rozpalać palenisko, a już w południe ciuchcia "jak żółw ociężale" ruszy w pierwszą, próbną trasę. Turyści, którzy zjawią się w Rudach nie będą narzekać na nudę, bo atrakcji tu jest mnóstwo. - W Rudach jest fantastycznie. Można tu spędzić pół dnia, świetnie się bawiąc.

  Odważniejsi mogą spróbować uruchomić drezynę - mówi Marek Krówka z Rybnika.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama