Przeciw janosikowemu: Śląsk - Warszawa wspólna sprawa

  Przeciw janosikowemu: Śląsk - Warszawa wspólna sprawa

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Przeciw janosikowemu: Śląsk - Warszawa wspólna sprawa

  ©Arkadiusz Gola

  Stowarzyszenie Gmin Górniczych przyłącza się do warszawiaków i idzie na wojnę z "janosikowym". Śląskie teraz tego haraczu nie płaci, ale to się zmieni po 2012 roku, kiedy opłaty eksploatacyjne od spółek węglowych znów będą wliczane do dochodów gmin. To oznacza, że mogą zostać odebrane i przekazane np. Lublinowi czy Rzeszowowi. Za co wtedy samorządy Bytomia, Rudy Śląskiej albo Marklowic będą chronić budynki przed szkodami górniczymi?
  Przeciw janosikowemu: Śląsk - Warszawa wspólna sprawa

  ©Arkadiusz Gola

  NAJNOWSZE INFORMACJE Z KOPALŃ I SPÓŁEK WĘGLOWYCH

  Już w tej chwili samorządy mają problemy z pogórniczymi zalewiskami, zapadliskami i uszkodzonymi budynkami. Do jesieni tylko w Bytomiu mieszkania opuści 600 osób. Domy się walą, uszkodzone zostały wodociąg, hala magazynowa, przedszkole i wiadukt. Bunt gmin przeciwko powrotowi "janosikowego" jest więc uzasadniony. Przeciwnikiem podatku jest też marszałek woj. śląskiego Adam Matusiewicz.

  Tylko w 2010 r. Mazowsze przekazało na rzecz innych województw 940 mln zł, czyli 63 proc. swoich dochodów podatkowych. Frycowe zapłaciło też dolnośląskie (16,4 mln zł). Do śląskiego w 2010 r. trafiło z tej puli niemal 15 mln zł, w tym roku 10 mln.

  Ale już Podkarpackie zyskało 121 mln zł, a Lubelskie 117 mln zł. Jednak za dwa lata, to my będziemy płacić, a nie dostawać. Najbardziej dotknie to gminy górnicze, które dostają od spółek węglowych pieniądze za degradację terenu - około 1 zł za każdą wydobytą tonę. Te pieniądze często przekazywane są z opóźnieniem. Np. trzy lata temu Kompania Węglowa przelała na konta gmin zaległe 15 mln zł. Ale gminy zyskały poczwórnie, bo wkładając te pieniądze w finansowane przez Unię inwestycje, zyskały 60 mln.

  - Kilka lat temu udało się nam doprowadzić do tego, że pieniądze, które kopalnie płacą za niszczenie Śląska, nie zostały wliczone do dochodu i nie zostały górniczym gminom odebrane. Teraz też wspomożemy samorządy - podkreśla Danuta Pietraszewska, posłanka PO. Dodaje, że dziś wychodzą skutki bezmyślnej eksploatacji węgla na zawał: - Musimy mieć pieniądze na naprawę. To dla mnie sprawa honoru. Rozmawiałam w tej sprawie z prezydent Warszawy - mówi.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Warszawa niech nie narzeka

   robert_src (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 34

   Przez kilkadziesiąt lat to Górny Śląsk łożył na Polskę i siedział cicho. Niech i teraz siedzi cicho "warszawka", która ma mało co wspólnego z warszawiakami (prawdziwi to zginęli w powstaniu) i z...rozwiń całość

   Przez kilkadziesiąt lat to Górny Śląsk łożył na Polskę i siedział cicho. Niech i teraz siedzi cicho "warszawka", która ma mało co wspólnego z warszawiakami (prawdziwi to zginęli w powstaniu) i z której teraz właśnie wychodzi wieśniacki egoizm.
   Niech płacą za Bytom!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polska jest jedna

   konsument węgla ze średniozamożnego regionu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 44

   i regionalne egoizmy, najsilniejszych i najbogatszych regionów nic tu nie pomogą. I tak mają najwyższy standard życia mieszkanców, ściagaja do siebie najwięcej inwestycji i są obdarowani przez...rozwiń całość

   i regionalne egoizmy, najsilniejszych i najbogatszych regionów nic tu nie pomogą. I tak mają najwyższy standard życia mieszkanców, ściagaja do siebie najwięcej inwestycji i są obdarowani przez naturę... Pieniądze spółki węglowe mają od takich konsumentów węgla i energii elekt. spoza Śląska jak ja. Życzę sobie aby dalej te pieniądze w części trafiały do najbiedniejszych regionów Polski. Sprawa szkód górniczych i ratowania Bytomia wymaga osobnego funduszu.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama