Potrzeba więcej stacji pomiarowych

  Potrzeba więcej stacji pomiarowych

  Piotr Sobierajski

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W Dąbrowie Górniczej jest tylko jedna automatyczna stacja monitoringu jakości powietrza, a powinno być ich zdecydowanie więcej.
  To wniosek sanepidu w Dąbrowie Górniczej, który zwrócił się do lokalnych władz, by zadbały o budowę kolejnych. Dlaczego to konieczne? W mieście koncentrują się zanieczyszczenia z trzech potężnych zakładów - ArcelorMittal (dawna Huta Katowice), Koksowni Przyjaźń oraz Elektrociepłownia Łagisza w Będzinie.

  Największym problemem są przekroczenia dopuszczalnych norm pyłu zawieszonego PM10, które dodatkowo wzrosną w najbliższych tygodniach, wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego.

  - Dlatego tam, gdzie są osiedla mieszkaniowe, przydałyby nowe stacje pomiarowe - podkreśla Grzegorz Hudzik, powiatowy inspektor sanitarny w Dąbrowie.

  Obecnie w Zagłębiu stacje pomiarowe WIOŚ są tylko w Dąbrowie i Sosnowcu. W sumie w województwie śląskim jest ich 16, najbliższe w Bytomiu, Katowicach i Chorzowie.

  Nowe stacje byłyby potrzebne, bo pojawiają się coraz ostrzejsze normy emisji zanieczyszczeń. W Dąbrowie na razie w tym roku trzykrotnie przekroczona została norma pyłu zawieszonego PM10. Oprócz pyłu zawieszonego okresowo przekraczane są także dopuszczalne normy dwutlenku azotu.
  Pył jest szkodliwy, bo zawiera metale ciężkie. Powstaje m.in. przy topieniu metali, produkcji stali, w elektrowniach węglowych, koksowniach. Dostając się do płuc powoduje choroby układu oddechowego, takie jak: bronchit czy astmę.

  - Skierowaliśmy wniosek do wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska o budowę dodatkowych stacji w rejonie oddziaływania największych zakładów. To leży w jego kompetencjach - tłumaczy Anna Zubko z dąbrowskiego UM.

  Tymczasem nowoczesna stacja pomiarowa w Koksowni Przyjaźń działa już 1,5 roku, ale dane nie docierają łączami na serwer WIOŚ-u. - Możemy je przekazywać, ale na razie jest problem kompatybilności sprzętu. To wymaga czasu. Myślę, że jest to kwestia najbliższych miesięcy - mówi Wiesław Kmiecik z Biura Zarządzania Środowiskiem Koksowni Przyjaźń Sp. z o.o.

  Chęć współpracy z WIOŚ zadeklarował także ArcelorMittal S.A.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama