W Strefie Zero wciąż panuje lęk

  W Strefie Zero wciąż panuje lęk

  Janusz Skrzeczyński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Amerykanie patriotyzmu nie wyrażają tylko od święta. W Stanach Zjednoczonych narodowe flagi wywiesza się na co dzień nie tylko na gmachach publicznych, ale i przed prywatnymi posesjami. Często zauważyć też można miniaturowe chorągiewki przyczepione do samochodowych anten. Chodząc po ulicach, nie tylko Nowego Jorku, nie masz więc wątpliwości, gdzie jesteś. Charakterystyczne barwy czerwono-niebiesko-białe biją wprost po oczach!
  Po terrorystycznym ataku 11 września 2001 roku wielu ulicom, placom i parkom pamięci nadano imiona tragicznie zmarłych strażaków i policjantów, otaczając ich rodziny szczególną pomocą, nie tylko finansową.

  Ameryka pamięta ten dramat, ale dzisiaj przewija się on przede wszystkim w mediach, choć moi znajomi, którzy tamtego poranka musieli ewakuować się z Manhattanu (bo nikt nie wiedział, na jaka skalę on się rozegra) często wspominają to przeżycie.

  "To jest trauma, od której nie da się uciec" - mówią. Wiele kanałów TV wyświetla w kółko filmy, których fabuła związana jest z atakami z 9/11, między innymi "Flight 93" (Lot 93) o pasażerach i załodze samolotu, którzy na pokładzie United Airlines podjęli desperacką walkę z terrorystami, krzyżując ich plany uderzenia w Waszyngton czy "The Ladder 49" z Johnem Travoltą i Joaquin Phoenix, epitafium o bohaterskich strażakach niosących ratunek ofiarom walących się wież World Trade Center. Sporo jest też dokumentalnych filmów, w których przewija się często pytanie: czy można było uniknąć tej tragedii?

  Nie brakuje oczywiście spekulacji i tanich sensacji. Ich autorom wyraźnie zależy na zarobieniu w ten sposób pieniędzy. Dywagacje, czy konstrukcja Twin Towers (bliźniaczych wież) była właściwa, skoro tak szybko się zawaliły, rozstrzygnął jeden z ich projektantów, który zauważył, że użyto do budowy najlepsze dostępne w owym okresie materiały budowlane, a i brano pod uwagę możliwość przypadkowego uderzenia w wieże samolotu pasażerskiego (np. z powodu awarii), lecz nie zakładano w latach 60., że lotnictwo cywilne dysponować będzie za 40 lat tak wielkimi maszynami. (Budowa WTC rozpoczęła się 5 sierpnia 1966 roku, a oficjalne otwarcie nastąpiło 4 kwietnia 1973 roku).
  Od dwóch lat teren Ground Zero (Strefy Zero) zasłaniają szczelnie płoty. Prowadzone są tam już bowiem roboty budowlane pod następcę WTC, którego projekt każdy może ocenić, bo wystawiony jest na widok publiczny w specjalnej szklanej gablocie.

  Ten nowoczesny drapacz chmur, który ma się wzbić na ponad 540 metrów, otrzymał już nazwę Tower Freedom, czyli Wieży Wolności. Usunięto też z parkanów liczne plakaty i fotografie wykonane tamtego pamiętnego dnia. Pozostawiono jedynie okolicznościową tablicę z mosiądzu z nazwiskami ponad 2,5 tys. ofiar terrorystów. Choć wokół tętni życie, słychać zgiełk nowojorskiej ulicy, tutaj wyczuwa się atmosferę przygnębienia. Wciąż jest to bowiem miejsce pielgrzymek nie tylko ciekawskich turystów, ale i rodzin tragicznie zmarłych. Często stoją po kilka godzin w zadumie, co jakiś czas ocierając z oczu łzy.

  W leżącej dokładnie na wprost Strefy Zero pobliskiej kaplicy St. Paul z 1766 roku, która cudem, bez najmniejszego uszczerbku, przetrwała skutki straszliwego zamachu, do dziś można zobaczyć wystawę, na którą składają się setki osobistych przedmiotów ofiar i ratowników. Gdy zapada zmrok, nad okolicą pojawiają się potężne strugi świateł reflektorów, symbolizujące dwie wieże World Trade Centrum.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   God bless America!

   Geminus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 12

   Pan redaktor wyjechal? Jak powiedzial pan prezydent Kaczynski "tylko nieudacznicy wyjechali z Polski". Teraz wiem, dlaczego jest nam lepiej, zwlaszcza gdy czytam polska prase.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   WTC

   Anka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 8

   Wierze, że Amerykanie, tak jak to artykuł przedstawia, są dzis lepiej przygotowani. Bo islamisci dalej się przecież odgrażają! To potwornosć, by powołując się na Boga z taką premedytacją zabijać...rozwiń całość

   Wierze, że Amerykanie, tak jak to artykuł przedstawia, są dzis lepiej przygotowani. Bo islamisci dalej się przecież odgrażają! To potwornosć, by powołując się na Boga z taką premedytacją zabijać niewinnych ludzi. Tragedia sprzed 7 lat powinna być dla cywilizowanych ludzi memento.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dobry

   Kyo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 9

   pro artykul... 7 lat a ciarki dalej przechodza po plecach...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   świetny artykuł

   klark (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 11

   nareszcie coś co można przeczytać,nie domyślając się co autor miał na myśli.to juz 7 lat od katastrofy WTC...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama