Koniec piracenia? Fotoradary w magazynach, a kierowcy hulaj...

  Koniec piracenia? Fotoradary w magazynach, a kierowcy hulaj dusza

  Joanna Oreł

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Miał być koniec bezkarnego "piracenia" na śląskich drogach, a tymczasem wyszło jak zawsze. Bo chociaż rozporządzenie ministra infrastruktury, dotyczące używania fotoradarów przez strażników miejskich weszło w życie ponad miesiąc temu, to urządzenia do pomiaru prędkości nadal stoją w magazynach większości miejskich komend. Strażnicy tłumaczą, że potrzebują czasu na opracowanie projektu, który pozwoliłby na użycie fotoradarów zgodnie z nowym prawem.
  Fotoradary - dla kierowców mogłyby nie istnieć w ogóle

  Fotoradary - dla kierowców mogłyby nie istnieć w ogóle ©Mikołaj Suchan

  Straży miejskiej nie musimy się obawiać na drogach m.in. Zabrza i Wodzisławia Śląskiego. Komendant straży miejskiej w Zabrzu, Jarosław Rajda, sam przyznaje:
  - To nie wina urzędników, ale nasza. W styczniu wysłaliśmy policji do przeanalizowania i zaopiniowania punkty, które zaproponowaliśmy do oznakowania. Później nie mogliśmy zrobić nic - czekaliśmy na rozporządzenie ministra - twierdzi Jarosław Rajda.

  Chodzi o rozporządzenie ministra infrastruktury do ustawy Prawo o ruchu drogowym. Dotyczy ono obowiązku uprzedzania kierowców przez strażników miejskich o prowadzonej kontroli radarowej. Nowe prawo weszło w życie na początku lipca i dotyczy 13 miast, w których strażnicy mają fotoradary. Wśród nich są również Ruda Śląska i Rybnik. Jednak tam strażnicy używają już sprzętu zgodnie z nowym prawem. W Rudzie Śląskiej od stycznia przygotowywano się do zmian.

  - Czas, kiedy nie było jeszcze aktu wykonawczego, wykorzystaliśmy na konserwację sprzętu, a także na ustalenia z policją i zarządcą dróg, czyli władzami miasta, m.in. odbyło się posiedzenie komisji bezpieczeństwa - wyjaśnia Andrzej Nowak, rzecznik rudzkiej straży.

  A jak nowe przepisy wpłynęły na liczbę mandatów wystawianych przez strażników z miast, które zdążyły na czas? Od początku lipca w Rudzie Śląskiej wystawiono ich 177 (suma za rok 2010 to 2332). Natomiast rzecznik rybnickiej Straży Miejskiej nie ma jeszcze bieżących danych.

  A jest o co walczyć, bo dzięki mandatom do kas miejskich wpływa rocznie dosyć spora gotówka. W Zabrzu w 2010 roku za prawie 3 tys. wystawionych mandatów udało się ściągnąć ok. 483 tys. zł. Zaś rok wcześniej było to ponad 300 tys. zł.

  Kierowcy powinni być informowani o kontroli prędkości?  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama