Racibórz: Nowoczesna kompostownia przyjmie odpady nawet za...

  Racibórz: Nowoczesna kompostownia przyjmie odpady nawet za złotówkę

  Zdjęcie autora materiału

  Opole

  Będą do niej trafiać odpady ulegające biodegradacji z parków, ogrodów i targowisk oraz gospodarstw domowych. Docelowo, w ciągu roku zakład przyjmować będzie 1500 ton liści, gałęzi, trocin, pędów i trawy z trzech powiatów: raciborskiego, rybnickiego oraz wodzisławskiego.
  Raciborska kompostownia jest prosta i tania w obsłudze

  Raciborska kompostownia jest prosta i tania w obsłudze ©arch /wfośigw

  Prace związane z budową kompostowni rozpoczęły się w 2007 roku. Ich sfinalizowanie możliwe było dzięki środkom unijnym i pożyczce pomostowej w wysokości 4 mln zł udzielonej przez WFOŚiGW w Katowicach oraz umorzeniu wcześniejszych zobowiązań gminy, zaciągniętych na inne działania proekologiczne. Zakład oddano do użytku w szczególnej chwili. Niespełna dwa tygodnie temu prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o gospodarce odpadami. - To zatem pierwszy krok, by na składowiska nie trafiały odpady biodegradowalne - mówi prezes Funduszu Gabriela Lenartowicz. - Jest też przykładem dobrego wykorzystania technologicznych i finansowych szans dla poprawy warunków życia mieszkańców oraz dbania o środowisko - dodaje.

  W przyszłym roku raciborska kompostownia powinna wyprodukować 400 ton kompostu, a w 2015 - już 1500 ton. Wkrótce ruszy też program odbioru odpadów biodegradowalnych. Mieszkańcy mogą sami dostarczać odpady - do 100 kg za symboliczną złotówkę. Miasto kupi też 220 specjalnych pojemników, które dostaną pierwsi chętni do regularnego oddawania bioodpadów. Za ich wywóz trzeba będzie zapłacić 4 zł.

  Gmina tworzy też system zachęt, tak by zapewnić kompostowni odpowiedni przerób odpadów. Dostawcy mogą liczyć na kupony, które wymienią np. na nawóz.

  W ten sposób gmina chce m.in. zrealizować zapisy ustawy śmieciowej.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama