Katowice: Żydówka z cytrynami wyjeżdża do Warszawy, w zamian...

  Katowice: Żydówka z cytrynami wyjeżdża do Warszawy, w zamian mamy Gersona

  LOTA

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Od 16 sierpnia w Galerii Malarstwa Polskiego w Muzeum Śląskim można oglądać dzieło Wojciecha Gersona "Odpoczynek w szałasie", znany także pod innymi nazwami: "Zaczarowane dźwięki", "W góralskiej chacie", "Góralski koncert".
  NAJNOWSZE INFORMACJE KULTURALNE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

  Unikatowy obraz, uważany za jedno z najlepszych dzieł artysty trafił do MŚ z Zamku Królewskiego w Warszawie, wypożyczony w zamian za "Żydówkę z cytrynami" Aleksandra Gierymskiego. Gerson zostanie w Katowicach do lutego 2012 r.

  "Odpoczynek w szałasie" został odnaleziony w 2004 r., wcześniej obraz znajdował się w spisie utraconych zabytków polski.
  Zniknął w czasie II wojny światowej, wcześniej należał do rodziny Kronnenbergów, magnatów finansowych pochodzenia żydowskiego i kolekcjonerów polskich dzieł sztuki, mieszkających w Warszawie od pocz. XIX w..

  W 2004 r. dzieło pojawiło się w katalogu aukcyjnym firmy Sothebys jako zakup od kolekcjonera z Republiki Południowej Afryki. Spadkobiercy rodziny barona Kronnenberga, powiadomieni przez polskie władze, byli zainteresowani odzyskaniem skradzionego w czasie wojny obrazu. Gdy im się to udało, przekazali go do zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama