Wakacje mojej młodości. Dzisiaj szef Klubu Gaja - Jacek...

  Wakacje mojej młodości. Dzisiaj szef Klubu Gaja - Jacek Bożek [ZDJĘCIA]

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dwumiesięczna trasa przez Polskę była wielką przygodą
  1/3
  przejdź do galerii

  Dwumiesięczna trasa przez Polskę była wielką przygodą ©arc. domowe

  Autostop, autostop, wsiadaj bracie dalej hop - tak pewnie zaśpiewał sobie latem 1981 roku Jacek Bożek i ze swoją partnerką ruszyli w dwumiesięczną podróż przez Polskę. Nie była to jednak typowo turystyczna wyprawa.
  - To był czas tzw. pierwszej Solidarności, więc jeździliśmy od miasta do miasta, organizując happeningi pod tytułem "Dziennik telewizyjny". W ich trakcie Beata rysowała kredą na asfalcie ekran telewizora, z którego wyjeżdżały czołgi, a ja przedstawiałem jakieś scenki w formie pantomimy. Ludzie rzucali nam pieniądze do kapelusza i z tego, co zebraliśmy, żyliśmy potem przez dwa miesiące. O dziwo, nikt nas wówczas nie aresztował za takie happeningi - wspomina obecny szef Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego "Klub Gaja".

  Trasę wakacyjnej podróży wyznaczała Wisła. Część drogi uczestnicy eskapady pokonali autostopem, resztę przeszli na własnych nogach. Nie było mowy o jakiejkolwiek wcześniejszej rezerwacji noclegów.

  - Zawsze byłem bardzo kontaktowym człowiekiem, więc po prostu szliśmy do ludzi i po chwili znajdowaliśmy u kogoś nocleg. Nikt się nas nie bał - mówi Bożek.

  Po tak udanej wyprawie rok później obaj podróżnicy chcieli wypuścić się poza granice Polski, ale gęstniejąca atmosfera polityczna w kraju przeszkodziła w realizacji tych ambitnych planów.

  Jacek Bożek jest założycielem i przewodniczącym Klubu Gaja z Wilkowic koło Bielska-Białej. Był koordynatorem ogólnopolskiej kampanii "Teraz Wisła", która ma m.in. zapewnić ochronę najcenniejszych fragmentów doliny Wisły.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama