Kościół zdecydował: mszy z urną nie będzie

  Kościół zdecydował: mszy z urną nie będzie

  PS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Trumny

  Trumny ©ARC DZ

  Jeśli ciało zmarłego będzie skremowane, obrzędy pogrzebowe z udziałem rodziny i wspólnoty parafialnej powinny być odprawione przed kremacją - takie jest oficjalne stanowisko Kościoła katolickiego. Dopiero teraz jednak wiadomości o tej regulacji docierają do parafii. Zacznie obowiązywać od października.
  Trumny

  Trumny ©ARC DZ

  Jeżeli msza pogrzebowa, to ciało ma być w trumnie. Kremować można potem - oznajmił ksiądz w jednej z częstochowskich parafii. Od października zwyczaje pogrzebowe się zmienią - informuje dzisiejsza Gazeta Wyborcza.

  Nie wszystkie zakłady pogrzebowe wiedzą o nowych przepisach.

  - Słyszałem o wytycznych Kościoła w sprawie kremacji zwłok - mówi Gazecie Wyborczej Jarosław Wydmuch, dyrektor naszego cmentarza komunalnego (to tam działa od 2003 roku piec kremacyjny, jedyny w mieście i regionie).
  - Dobrze, że te sprawy wreszcie uporządkowano. A ustaleń takich, jakie zapadły, należało się spodziewać: dla Kościoła wsunięcie trumny do pieca kremacyjnego jest odpowiednikiem złożenia do grobu. Jasne więc, że msza powinna się odbyć wcześniej. A nasze obyczaje będą musiały się zmienić. Tyle że jeszcze nieprędko. Moim zdaniem nie będzie to rewolucja lecz ewolucja.

  Dyrektor twierdzi, że pogrzeb wg nowych zasad jest dla zakładów funeralnych wyzwaniem organizacyjnym, ale możliwym do ogarnięcia.

  - Myślę, że w wielu parafiach ksiądz pójdzie rodzinom na ustępstwa i zgodzi się, by msza była z urną - pociesza dyrektor cmentarza.

  Według stanowiska przyjętego przez Episkopat 20 czerwca 2009 roku "Jeśli ciało zmarłego będzie skremowane, obrzędy pogrzebowe z udziałem rodziny i wspólnoty parafialnej powinny być odprawione przed kremacją (...)Po kremacji urnę należy złożyć w grobie lub w specjalnym kolumbarium, czemu towarzyszyć powinna jedynie najbliższa rodzina".
  CZYTAJ WIĘCEJ O NOWYM PRAWIE W GAZECIE WYBORCZEJ
  Jakie jest Twoje zdanie na temat nowego przepisu kościelnego? Czy nosisz się z zamiarem kremacji po śmierci?
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A co zrobic z wieńcami?

   zwyczajny człowiek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 12

   Msza tylko z trumną i dopiero kremacja zwłok? A co rodzina ma zrobić z wieńcami, kwiatami przyniesionymi przez rodzinę, przyjaciół? Zabrać do domu i dopiero po kremacji przynieść do kościoła na...rozwiń całość

   Msza tylko z trumną i dopiero kremacja zwłok? A co rodzina ma zrobić z wieńcami, kwiatami przyniesionymi przez rodzinę, przyjaciół? Zabrać do domu i dopiero po kremacji przynieść do kościoła na kolejna mszę? Czy po kremacji sami mamy zakopać urnę w rodzinnym grobie i złożyć kwiaty za wszystkich? Byłam już na pogrzebie gdzie ksiądz otwarcie powiedział ze zamiast tych wieńców ludzie powinni dać pieniądze na mszę za zmarłego lub na kościół a nie narażać parafię na dodatkowe koszty związane z wywózką śmieci z cmentarza. Czy ktokolwiek pomyślał o tym że trumna do kremacji jest inna niż ta do pochówku ? Wychodzi na to że jeśli ktoś zdecyduje się na kremacje powinien kupić 2 trumny i urnę i zapłacić za dwie msze. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chodzi o pieniądze jak zawsze-co z kościoła ludzie mają iść do krematorium...

   ryszard59 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 17

   i tam czekać na prochy po zmarłym .Biskupi pewnie mają stolarnie a nie pojemniki na prochy

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pochówek

   XYZ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 22

   ZUS obniżył wysokość zasiłku pogrzebowego, a tu proszę szykują się dwa pogrzeby jednego zmarłego.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jaki to ma cel ,chyba chodzi o kasę

   zizi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 33

   przecież msza jest za duszę zmarłego a nie za ciało

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kto ma w tym interes?

   Piotrek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 46

   Jeżeli msza z trumną ma być przed kremacją to trzeba jednak tą trumnę kupić. Oczywiście nie byle jaką bo w byle czym zmarły nie może leżeć no i co ludzie powiedzą. Potem w tej trumnie trzeba zwłoki...rozwiń całość

   Jeżeli msza z trumną ma być przed kremacją to trzeba jednak tą trumnę kupić. Oczywiście nie byle jaką bo w byle czym zmarły nie może leżeć no i co ludzie powiedzą. Potem w tej trumnie trzeba zwłoki spalić bo przecież się jej nie zwróci ani nie odsprzeda. Na końcu i tak trzeba urnę kupić, żeby prochy złożyć w grobie lub w kolumbarium. I tak mamy dodatkowy wydatek. A miała kremacja być prostsza i tańsza...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Być posłusznym

   Hern (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 50 / 39

   Pan czarny każe słudzy muszą
   Płacić i się nie odzywać
   TAK ICH CIEMNY LUD NAUCZYŁ!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kościół zdecydował..

   ula (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 102 / 55

   I znów stawianie warunków. Jak to się ma do "...i w proch się obrócisz" ? Kościół bliżej ludu ? Wydano dyrektywę i niech się barany dostosują, a co.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama