W Katowicach na Rondzie zbudowali jaskinię! [ZDJĘCIA]

  W Katowicach na Rondzie zbudowali jaskinię! [ZDJĘCIA]

  LOTA

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W Katowicach na Rondzie zbudowali jaskinię! [ZDJĘCIA]
  1/5
  przejdź do galerii

  ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Choć jest z Poznania jej instalacja artystyczna stanęła właśnie w Katowicach. Magdalena Starska zbudowała na katowickim Rondzie im. Gen. J. Ziętka jaskinię.
  Jej drewniana konstrukcja była inspirowana gromadzeniem się ludzi wokół koksioków. Jaskinia ma być antidotum na bezbarwny tłum, szarą masę, w której giną ludzie. Właśnie dlatego powstała w miejscu tak uczęszczanym jak katowickie rondo, przez które codziennie przewijają się setki ludzi.

  - Mijają się, ale nie zwracają na siebie uwagi, w jaskini mogą wypracować więzi, poczuć się wspólnotą - tłumaczy Starska.

  Do jaskini mógł w środę wejść każdy, ale najpierw musiał przebrać się za "beztwarzowca" - założyć płaszcz, perukę i brodę - i w ten sposób zaakceptować, że jest się elementem szarej masy. Kto na taki krok się nie odważył mógł zajrzeć do jaskini przez wizjer. Wielu próbowało. Co widzieli w środku? Kilka postaci w smugach dymu. "Beztwarzowcy" widzieli natomiast fragmenty patrzących na specjalnym ekranie - dostrzegali między innymi kąciki ust. Twarze patrzących rejestrowała specjalna kamera.

  - To bardzo intymne poznawanie, inne niż to, które znamy. Nie ogląda się stroju, fryzury i otoczki, ale człowieka - wyjaśniała Starska.

  Jej instalacja stanęła na rondzie w ramach Tymczasowej Akcji Kulturalnej Katowice.

  TAKK! - to interdyscyplinarny i interaktywny klub kulturalny, organizowany w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji, a pilotowany w Katowicach przez Rondo Sztuki. W ramach akcji w stolicy województwa odbywają się warsztaty sztuki, dizajnu, czy architektury, happeningi, wystawy oraz koncerty.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama