Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy os. Paderewskiego w Katowicach skarżą się na ryk silników samolotów

Monika Krężel
Lotnicze akrobacje to nie tylko piękno, ale i duża uciążliwość
Lotnicze akrobacje to nie tylko piękno, ale i duża uciążliwość Adam Wojnar
Mieszkańcy os. Paderewskiego w Katowicach nadal skarżą się na ryk silników samolotów. Bloki położone są w sąsiedztwie lotniska Muchowiec. O problemach lokatorów pisaliśmy już 4 miesiące temu. Szefowie Aeroklubu Śląskiego zapewniali, że będą działać tak, aby nie było już skarg.

- Niestety, sytuacja się nie poprawiła. Samoloty wciąż latają blisko naszego osiedla. Miesiąc temu robiliśmy z żoną zakupy w pobliskim centrum handlowym, gdy samolot akrobatyczny przeleciał z ogromnym hukiem nad naszymi głowami. Dzieci i dorośli byli przerażeni - opowiada pan Michał, jeden z mieszkańców osiedla.

Dopuszczalny poziom hałasu lotniczego dla terenów zabudowy mieszkaniowej, rekreacyjno-wypoczynkowych, usługowych oraz terenów w strefie śródmiejskiej miast powyżej 100 tys. mieszkańców, wynosi 60 decybeli w ciągu dnia oraz 50 decybeli w nocy.

- Do kompetencji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska należy badanie poziomu hałasu przenikającego do środowiska w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska w aglomeracjach poniżej 100 tys. mieszkańców. Dlatego na lotnisku Muchowiec badania takie nie są prowadzone - wyjaśnia Małgorzata Zielonka z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach.

Od czerwca obowiązują przepisy, w myśl których zarządzający lotniskiem powinien wykonywać okresowe (co 5 lat), pomiary hałasu w przypadku lotnisk, na których odbywa się łącznie ponad 5 tys. startów, lądowań i przelotów samolotów w roku kalendarzowym. Jak wynika z informacji przedstawionych Inspektoratowi przez Aeroklub Polski w Warszawie, na lotnisku Muchowiec w 2009 r. wykonano 5.950 operacji.

- Mieszkańcy okolic lotniska uznający, że hałas z nim związany przekracza normy, powinni zgłosić to prezydentowi miasta - tłumaczy Małgorzata Zielonka. - Prezydent, aktualizując mapę akustyczną, winien uwzględnić hałas pochodzący z lotniska na podstawie wyników badań, do których zobowiązany jest zarządzający lotniskiem. Gdy są przekroczone dopuszczalne normy, tworzy się program ochrony środowiska przed hałasem.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!