Sierpień miesiącem (nie)trzeźwości [PIJESZ W SIERPNIU?]

  Sierpień miesiącem (nie)trzeźwości [PIJESZ W SIERPNIU?]

  Katarzyna Domagała

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Sierpień od 27 lat nazywany jest w kościele miesiącem trzeźwości. Przez te 31 dni księża wzywają wiernych do rezygnacji z picia napojów alkoholowych. Jak jest naprawdę? Sprawdziliśmy.
  Piwo często traktowane jest jak napój chłodzący a nie alkohol

  Piwo często traktowane jest jak napój chłodzący a nie alkohol ©Tomasz Hołod

  Okazuje się, że choć do kościoła chodzimy chętnie, tego, co mówi ksiądz już tak chętnie nie słuchamy. Sierpień wcale nie jest miesiącem trzeźwości.

  Pod lupę wzięliśmy wypadki drogowe, których sprawcami byli pijani kierowcy (alkomat wykazywał więcej niż 0,2 promila). Przeanalizowaliśmy zdarzenia, do których doszło na drogach w Śląskiem w lipcu, sierpniu i wrześniu 2010 i 2009 roku. W obydwu przypadkach wynik pokazuje, że hasło "sierpień miesiącem abstynencji" do nas nie przemawia.


  Właśnie w sierpniu w naszym województwie dochodziło do największej ilości zdarzeń drogowych: w 2010 były to 204 przypadki (lipiec 200, wrzesień tylko 160). Najwięcej było kolizji drogowych, bo aż 159 (146 w lipcu i 136 we wrześniu). Rok wcześniej w sierpniu doszło do 184 zdarzeń na drodze (w lipcu 182, we wrześniu 166). W tym do 147 kolizji (131 w lipcu i 127 we wrześniu).

  Także w sierpniu w górę idą obroty w sklepach nocnych i stacjach benzynowych. W 11-tysięcznej miejscowości tylko w jednym całodobowym sklepie w samym centrum blokowiska ekspedientki podają 450 butelek taniej wódki (do 20 zł) i 50 droższej (do 50 zł), ponad 2030 butelek piwa. 500 butelek taniego wina (do 5 zł) oraz 30 butelek droższych win (powyżej 5 zł). Łącznie 3060 butelek!

  Profesor Katarzyna Popiołek, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Katowicach uważa, że statystyki odzwierciedlają powierzchowność naszej wiary. - Powiedzmy sobie szczerze, katolikami to my najczęściej jesteśmy tylko z nazwy. To, co usłyszymy z ambony nie ma wpływu na nasze zachowanie - mówi.
  A JAKA JEST TWOJA OPINIA NA TEMAT AKCJI: SIERPIEŃ MIESIĄCEM TRZEŹWOŚCI? BIERZESZ W NIEJ UDZIAŁ?

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   trzeżwy

   XYZ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 31

   Wszystko jest dla ludzi, ale trzeba wiedzieć kiedy skończyć i broń cię panie nie dać się sponiewierać. Zawsze mieć do siebie szacunek a będzie dobrze.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   o dwa kliki za mało

   Megi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 30

   przejdź na stronę trzecią, tam jest napisane dlaczego akurat sierpień ....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A dlaczego akurat sierpień?

   Piotrek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 27

   Dlaczego nie wrzesień albo maj? Czy Kościół chce swoim owieczkom jak najbardziej życie uprzykrzać we wakacje i na urlopach? A może dzięki temu bardziej nakręca alkoholowy biznes? Przecież zakazany...rozwiń całość

   Dlaczego nie wrzesień albo maj? Czy Kościół chce swoim owieczkom jak najbardziej życie uprzykrzać we wakacje i na urlopach? A może dzięki temu bardziej nakręca alkoholowy biznes? Przecież zakazany owoc smakuje o wiele lepiej...zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama