Kto się cieszy z raportu Andrzeja Czumy?

  Kto się cieszy z raportu Andrzeja Czumy?

  Kamil Durczok

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kto się cieszy z raportu Andrzeja Czumy?
  Dwa raporty, dwie komisje, dwóch ludzi i dwie partie. Za to pytań, problemów i zagadek dużo więcej. Po raporcie Kalisza przyszedł czas na raport Czumy.
  Kto się cieszy z raportu Andrzeja Czumy?
  Komisja naciskowa dreptała w miejscu, pogrążała się w kompromitujących sporach, dostarczała rozrywki i była niestety źródłem ubawu po pachy. Choć nie powinna. Nie tylko dlatego, że komisja powoływana przez Sejm Rzeczypospolitej nie powinna dostarczać rozrywki.

  Także dlatego, że badała materię niesłychanie delikatną, wkraczającą w życie i podstawowe prawa każdego obywatela. Wpływ polityki na służby i prokuraturę ma zabójcze skutki w każdej demokracji. Nic więc dziwnego, że jeśli organ mający badać taką materię zajmował się kiepściutkiej jakości przegaduchami, to jest to powodem do głębokiej frustracji.

  Komisja jak pracowała, tak pracowała, wreszcie doturlała swoje dzieło do zaskakującego końca. I tu cięcie. Dwa tygodnie wcześniej inne dzieło zwieńczyło pracę komisji badającej tragiczną śmierć Barbary Blidy. Radykalne wnioski posła Kalisza najpierw zaskutkowały kiepskim teatrzykiem pt. "Wszyscy żartujemy z tęczowego Ryśka", a potem przyniosły fale oburzenia posłów PiS zdjętych grozą, jak ktoś śmiał wnioskować o Trybunał Stanu dla prezesa. Zaglądając za kulisy tego teatrzyku i zostawiając w garderobie emocje, warto jednak odnotować kompletnie różne wnioski gremiów badających tak naprawdę identyczną materię.

  To, czym zajmowały się komisje naciskowa i ds. śmierci Blidy, jest tym samym obszarem, w którym służby, prokuratura i aparat państwowy wkraczały w sferę praw, wolności i odpowiedzialności obywateli. Jak zatem możliwe, by doszły do kompletnie rozbieżnych konkluzji? Trudno się oprzeć wrażeniu, że Andrzej Czuma pomylił role.

  Postanowił być jak sąd dający wiarę dowodom. Przyjął, że wątpliwości nie powinny być przedmiotem dalszego badania, tylko rozstrzygnięte na korzyść podejrzanego. Zapomniał, że to sejmowa komisja, której raport ma być lekcją dla polityków. A wnioski z tej lekcji są i takie, że nie wolno dopuszczać do cienia podejrzeń, że politycy wywierają bezpośrednio bądź pośrednio nacisk na instytucje, które powinny pracować bez cienia podejrzenia o stronniczość i uległość.

  W tym kontekście raport Czumy nie wytrzymuje zderzenia z prostą i powszechnie znaną informacją o naradach z udziałem premiera, na których omawiano co ważniejsze śledztwa. I z jawną w końcu informacją, o prośbie (sic!) Jarosława Kaczyńskiego, by zatrzymywanej Barbarze Blidzie nie zakładać kajdanek.

  Andrzej Czuma zamiast w przewodniczącego zabawił się w obrońcę, czyli pomylił role. Te dwa raporty nieźle mieszają ludziom w głowach. W moim głębokim przekonaniu to one decydują o tak wielkiej liczbie niezdecydowanych wyborców zastanawiających się, na kogo oddać głos. Choć w tym przypadku lepiej nazywać ich zdezorientowanymi. Jedno jest pewne, największe wahania mają wobec tych faktów elektoraty PO i SLD, i największy problem stoi przed tymi właśnie partiami. Ciekawe, kto zaciera ręce…

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   proszę się nie kompromitować panie Durczok

   drett (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Panie Durczok,

   Ale jak sąd lustracyjny "dawał wiarę dowodom" (a raczej ich brakowi, po "wypożyczeniu" teczki przez kancelarię Prezydenta Wałesy) że Lech Wałęsa to nie "Bolek" to było w porządku,...rozwiń całość

   Panie Durczok,

   Ale jak sąd lustracyjny "dawał wiarę dowodom" (a raczej ich brakowi, po "wypożyczeniu" teczki przez kancelarię Prezydenta Wałesy) że Lech Wałęsa to nie "Bolek" to było w porządku, prawda? A i sejmowa komisja w sprawie afery hazardowej wcale nie musiała być wcale lekcją dla nikogo. Przecież to całkiem inna sprawa, nic nikomu nie udowodniono, no i Chlebowskiego na pysk wyrzucili, więc wszystko już ok.
   To Pan mieszasz ludziom w głowach, i to świadomie, a nie w wyniku "dezorientacji". No chyba, żeś Pan głupszy niż sądziłem, ale to już Pan tylko wiesz.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A moim zdaniem

   jaga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   to Kalisz się pomylił i był nadgorliwy a Czuma wykazał rzetelność !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prawda...

   jack (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Prawda boli co Kamilku? Czekamy, aż Cieniasy oddają w listopadzie rządy PiSowi!!-oby jak najszybciej ,póki jeszcze więcej nie POpaprają..Współczucia dla komisji od spraw niePOtrzebnych "tęczowego"...rozwiń całość

   Prawda boli co Kamilku? Czekamy, aż Cieniasy oddają w listopadzie rządy PiSowi!!-oby jak najszybciej ,póki jeszcze więcej nie POpaprają..Współczucia dla komisji od spraw niePOtrzebnych "tęczowego" Rycha!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wywody ciennikarza dla leminga:

   w samo południe (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   - radykalnie sprawiedliwy i dlatego wyszydzany Kalisz
   - mówi się: wystraszony PIS
   - niekompetentny i pomylony Czuma, bo urwał się PO i ocenił obiektywnie
   - zdezorientowany elektorat, ale teraz...rozwiń całość

   - radykalnie sprawiedliwy i dlatego wyszydzany Kalisz
   - mówi się: wystraszony PIS
   - niekompetentny i pomylony Czuma, bo urwał się PO i ocenił obiektywnie
   - zdezorientowany elektorat, ale teraz już na kursie i ścieżce dzięki Durczokowi
   Żenująca propaganda.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama