Wiedział, co czyni

  Wiedział, co czyni

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Prokuratura jest instytucją hierarchicznego podporządkowania, w której przełożeni odpowiadają za prace podwładnych. Nadzór ten nie naruszał jednak samodzielności prokuratorów prowadzących postępowanie karne, w którym zarzuty usłyszeć miała Barbara Blida.
  Tak stwierdził wczoraj przed sejmową komisją śledczą Piotr Gojny, były wiceszef katowickiej Prokuratury Apelacyjnej. Gojny brał udział w naradach, na których omawiano postępy tego śledztwa. Posłowie sprawdzają teraz, czy nie łamano wówczas prawa.

  To do prokuratora Gojnego w 2005 roku w czasie dyżuru przyszedł były poseł lewicy Ryszard Z., i powiadomił go o przestępstwach korupcyjnych popełnionych przez Barbarę K.
  zwaną Alexis polskiego węgla. W sprawę mieli być zamieszani ludzie polityki i biznesu. Prokurator Gojny wyodrębnił 33 wątki tej sprawy. Jak wiadomo, większość podejrzeń była bezpodstawna, inne się przedawniły.

  Do sprawy wrócił pod koniec 2006 roku, kiedy prokurator apelacyjny w Katowicach Tomasz Janeczek powiedział mu o zainteresowaniu śledztwami węglowymi Prokuratury Krajowej. - Polecił mi szczególne zainteresowanie się działalnością Barbary K. w branży górniczej - dodał Gojny. Pytany przez posłankę Danutę Pietraszewską o wiarygodność Barbary K., odpowiedział: - Nie mnie to oceniać. Referenci tej sprawy nie opierali się tylko na jej zeznaniach. Kiedy ja czytałem protokoły z tymi zeznaniami, istotnych rozbieżności w nich nie dostrzegłem. Prokurator, który zamierzał postawić zarzuty Barbarze Blidzie, wiedział co czyni, jestem o tym przekonany.

  Piotr Gojny ma opinię prokuratora skrupulatnego i takim się pokazał w czasie czwartkowego przesłuchania przed komisją śledczą. Mówił ze swadą, bez owijania w bawełnę i zasłaniania się tajemnicą służbową.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama