18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzisiaj Światowy Dzień Leworęcznych

Katarzyna Sklepik
Leworęczni na całym świecie obchodzą swoje święto 13 sierpnia. O tym, jak żyje się największej mniejszości na kuli ziemskiej - lewą ręką pisze Katarzyna Sklepik

Natura tak ukształtowała większość ludzi, że dużo chętniej i sprawniej posługują się prawą stroną swego ciała: uchem, okiem, nogą i ręką. Utarło się przekonanie, że strona prawa jest lepsza od lewej.

Znalazło to swoje odbicie w języku. Bo oto pozytywnym nacechowaniem cieszy się określenie człowieka "prawego", "praworządnego", który jest czyjąś "prawą ręką", w przeciwieństwie do negatywnych konotacji z "lewusem", który "ma dwie lewe ręce", "sprzedaje coś na lewo", i "wstaje lewą nogą". Podobnie jest w języku francuskim, gdzie lewa ręka lub strona (franc. gauche) oznacza też kogoś, kto jest niezręczny, wypaczony, bez ogłady. Polski mańkut wywodzi się tymczasem od francuskiego manque, pokrewnego z polskim mankiem, mankamentem, niedostatkiem.
ZOBACZ, KIM SĄ SŁAWNI LEWORĘCZNI
A przecież leworęczni to największa mniejszość na świecie. Uważa się, że co ósmy człowiek na naszym globie jest leworęczny (10 procent populacji całej Ziemi), a wśród osób uzdolnionych muzycznie jest ich ponad połowa. W Polsce lewą ręką pisze 8 procent społeczeństwa.

Zdaniem profesor Marty Bogdanowicz z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, osoby te mają spore zdolności plastyczne i muzyczne. Z badań Camilli Benbow z amerykańskiego Johns Hopkins University wynika także, że wśród dzieci o wyjątkowych zdolnościach matematycznych jest znacznie wyższy odsetek osób leworęcznych niż w całej populacji. Nie bez powodu naukowcy uważają, że ludzie leworęczni są uzdolnieni matematycznie, muzycznie i plastycznie. Dowodzą tego biografie znakomitych osobowości. Eksperci twierdzą też, że leworęczni są lepsi w sportach czy grach komputerowych. Jednak w porównaniu z praworęcznymi częściej ulegają wypadkom.

Mimo swej wyjątkowości, leworęczni nie mają łatwego życia. Zostało stwierdzone, że zmuszanie leworęcznych do używania prawej ręki prowadzi m.in. do kłopotów z używaniem prawej i lewej strony ciała oraz mówieniem.

Na szczęście dzięki rozwiązaniom ergonomicznym leworęczność staje się rzeczą całkiem normalną, a nawet pożądaną. Dostrzegają to wprawdzie jeszcze tylko nieliczni producenci, którzy oferują przybory do pisania czy nożyczki spełniające wymogi ergonomiczne adresowane do prawo- i leworęcznych użytkowników.

JESTEŚ LEWORĘCZNY? CZY SPOTKAŁO CIĘ Z TEGO POWODU COŚ PRZYKREGO? NAPISZ CZY DOBRZE BYĆ LEWORĘCZNYM
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
Piotr Bikont, krytyk kulinarny, w jednym z felietonów napisał: "My, mańkuci, przywykamy jakoś do praworęcznego świata, grywamy nawet na fletach prostych, które mają dziurki ułożone wbrew nam. Zawsze jest tak, że im ktoś bardziej ułatwi życie praworęcznemu, tym bardziej je zatruje mańkutowi".

I to, niestety, prawda. Do lat 70. XX wieku przestawianie leworęcznych na prawą rękę było powszechną praktyką. Rodzice, dziadkowie i nauczyciele stosowali najdziwniejsze techniki, by przeorganizować dzieci, zmuszając je do pisania prawą ręką, czy trzymania sztućców w prawej ręce. Jak to robili? Przywiązywali lewą rękę do krzesła, bandażowali ją lub - w skrajnych przypadkach - wkładali w gips.

Dziś wiadomo, że przestawianie leworęcznego dziecka na pisanie prawą ręką jest szkodliwe. Przy przestawieniu się z wrodzonej leworęczności na praworęczność mózg nie zmienia jednocześnie dominującej półkuli, tylko przeciąża tę, która nie jest dominująca. Dziecko opanowuje świat jako osoba praworęczna, ale przeżywa go jak leworęczna. Bezpośrednimi skutkami przestawienia z lewej ręki na prawą mogą być: zaburzenia pamięci i mowy, koncentracji, trudności w czytaniu i poprawnym pisaniu.

Słynni leworęczni
Muzycy:
Ludwig van Beethoven, Niccolo Paganini, Robert Schumann, Krzysztof Penderecki, Jimmy Hendrix,
Paul McCartney, Ringo Starr,
Sting, Bob Dylan, Phil Collins
Malarze:
Leonardo da Vinci,
Michał Anioł Buonarotti, Pablo Picasso, Peter Paul Rubens, Rafael Santi
Politycy i wodzowie:
Aleksander Wielki, Juliusz Cezar, Napoleon Bonaparte,
sir Winston Churchill, Benjamin Franklin, Ronald Reagan, książę Karol, książę William
Aktorzy:
Charlie Chaplin, Robert de Niro, Bruce Willis, Tom Cruise, Pierce Brosnan, Whoopi Goldberg, Nicole Kidman, Marilyn Monroe, Julia Roberts, Greta Garbo, Ewa Gawryluk, Emila Krakowska, Maciej Zakościelny
Sportowcy:
Pele, Diego Maradona, John McEnroe, Monika Seles
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

JESTEŚ LEWORĘCZNY? CZY SPOTKAŁO CIĘ Z TEGO POWODU COŚ PRZYKREGO? NAPISZ CZY DOBRZE BYĆ LEWORĘCZNYM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!