Dzisiaj Światowy Dzień Leworęcznych

  Dzisiaj Światowy Dzień Leworęcznych

  Katarzyna Sklepik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Leworęczni na całym świecie obchodzą swoje święto 13 sierpnia. O tym, jak żyje się największej mniejszości na kuli ziemskiej - lewą ręką pisze Katarzyna Sklepik
  Dzisiaj Światowy Dzień Leworęcznych
  Natura tak ukształtowała większość ludzi, że dużo chętniej i sprawniej posługują się prawą stroną swego ciała: uchem, okiem, nogą i ręką. Utarło się przekonanie, że strona prawa jest lepsza od lewej.

  Znalazło to swoje odbicie w języku. Bo oto pozytywnym nacechowaniem cieszy się określenie człowieka "prawego", "praworządnego", który jest czyjąś "prawą ręką", w przeciwieństwie do negatywnych konotacji z "lewusem", który "ma dwie lewe ręce", "sprzedaje coś na lewo", i "wstaje lewą nogą". Podobnie jest w języku francuskim, gdzie lewa ręka lub strona (franc. gauche) oznacza też kogoś, kto jest niezręczny, wypaczony, bez ogłady. Polski mańkut wywodzi się tymczasem od francuskiego manque, pokrewnego z polskim mankiem, mankamentem, niedostatkiem.
  ZOBACZ, KIM SĄ SŁAWNI LEWORĘCZNI

  A przecież leworęczni to największa mniejszość na świecie. Uważa się, że co ósmy człowiek na naszym globie jest leworęczny (10 procent populacji całej Ziemi), a wśród osób uzdolnionych muzycznie jest ich ponad połowa. W Polsce lewą ręką pisze 8 procent społeczeństwa.

  Zdaniem profesor Marty Bogdanowicz z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, osoby te mają spore zdolności plastyczne i muzyczne. Z badań Camilli Benbow z amerykańskiego Johns Hopkins University wynika także, że wśród dzieci o wyjątkowych zdolnościach matematycznych jest znacznie wyższy odsetek osób leworęcznych niż w całej populacji. Nie bez powodu naukowcy uważają, że ludzie leworęczni są uzdolnieni matematycznie, muzycznie i plastycznie. Dowodzą tego biografie znakomitych osobowości. Eksperci twierdzą też, że leworęczni są lepsi w sportach czy grach komputerowych. Jednak w porównaniu z praworęcznymi częściej ulegają wypadkom.

  Mimo swej wyjątkowości, leworęczni nie mają łatwego życia. Zostało stwierdzone, że zmuszanie leworęcznych do używania prawej ręki prowadzi m.in. do kłopotów z używaniem prawej i lewej strony ciała oraz mówieniem.

  Na szczęście dzięki rozwiązaniom ergonomicznym leworęczność staje się rzeczą całkiem normalną, a nawet pożądaną. Dostrzegają to wprawdzie jeszcze tylko nieliczni producenci, którzy oferują przybory do pisania czy nożyczki spełniające wymogi ergonomiczne adresowane do prawo- i leworęcznych użytkowników.

  JESTEŚ LEWORĘCZNY? CZY SPOTKAŁO CIĘ Z TEGO POWODU COŚ PRZYKREGO? NAPISZ CZY DOBRZE BYĆ LEWORĘCZNYM
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama