Nie dasz dziecka ojcu? Zapłacisz za to gotówką!

  Nie dasz dziecka ojcu? Zapłacisz za to gotówką!

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nie dasz dziecka ojcu? Zapłacisz za to gotówką!

  ©123RF

  Utrudniasz kontakty swojego dziecka z jego ojcem (lub matką) i to wbrew decyzji sądu rodzinnego? Wlepią Ci karę. I to pieniężną. Zapłacisz ją nie do budżetu państwa, lecz rodzicowi uprawnionemu do tych kontaktów. Nowe przepisy w tej sprawie weszły w życie w ostatnią sobotę, 13 sierpnia.
  Nie dasz dziecka ojcu? Zapłacisz za to gotówką!

  ©123RF

  Czy to wreszcie uporządkuje relacje między rozwiedzionymi małżonkami? W 2010 roku do sądów tylko katowickiego okręgu wpłynęło 800 spraw o uregulowanie kontaktów z dzieckiem. Problem jest ogromny i... kosztowny dla budżetu państwa.

  Rok temu Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu przyznał mieszkańcowi Bytomia 5 tys. euro odszkodowania za straty moralne, których doznał, bo nie mógł odwiedzać małoletniej córki.
  Wykazał on, że władze polskie przez 10 lat nie potrafiły wyegzekwować wyroku sądu i pozbawiły go widzenia z dzieckiem. Kolejne tego typu sprawy są w toku, m.in. Zbigniewa Kowalskiego, który przez pięć lat w sądzie w Żorach nie mógł wyegzekwować zasądzonych kontaktów z synami.

  - Nie wiem nawet, jak dziś moi chłopcy wyglądają. Mam pretensje do polskiego państwa - żalił się przed sądem, żądając odszkodowania za krzywdy, które doznał z powodu przewlekłości sądowej.
  Katowicki adwokat Jerzy Feliks uważa, że nowe przepisy mogą być skuteczną bronią przeciw tym rodzicom, którzy walczą dzieckiem między sobą, a takich sytuacji jest wiele.

  - Organy egzekucyjne były niewydolne, grzywny zasądzane przez sąd - nieskuteczne. Czas był najwyższy, żeby zająć się tym problemem, bo dotyka wielu rodzin - mówi mecenas Feliks. - Moim zdaniem nic tak nie boli jak kara, która uderza w portfel.

  Psycholog Ilona Łobejko z Centrum Terapii Psychologicznej i Pedagogicznej w Katowicach jest jednak innego zdania. Nie jest przekonana, czy kary finansowe zmienią relacje między skłóconymi partnerami po rozstaniu.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   co za femipsycholog

   maz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 67 / 64

   Będzie to takie nakręcanie spirali niechęci - uważa Łobejko. - Jeżeli matka dziecka żyje wciąż z poczuciem straty i krzywdy z powodu rozstania, teraz, płacąc karę, dozna kolejnej krzywdy -...rozwiń całość

   Będzie to takie nakręcanie spirali niechęci - uważa Łobejko. - Jeżeli matka dziecka żyje wciąż z poczuciem straty i krzywdy z powodu rozstania, teraz, płacąc karę, dozna kolejnej krzywdy - tłumaczy.


   a co z krzywdą ojca? Z reguły to kobiety się rozwodzą przecieżzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama