Woda z fontann jest skażona. Nie kąpcie się! [ZDJĘCIA]

  Woda z fontann jest skażona. Nie kąpcie się! [ZDJĘCIA]

  Anna Zielonka, Katarzyna Kapusta

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Sosnowiec. Fontanna przy placu Ćwierka
  1/6
  przejdź do galerii

  Sosnowiec. Fontanna przy placu Ćwierka ©Anna Zielonka

  Ładnie wyglądają, ochładzają powietrze wokoło, są wizytówką miast. Zagłębiowskie fontanny, bo o nich mowa, cieszą oko swym widokiem, ale są śmiertelnie niebezpieczne! Woda jest skażona!
  Choć ładnie wyglądają, dają miły chłodek wokół, to jednak kąpanie się w fontannach lub nawet moczenie w nich rąk jest bardzo ryzykowne. Inspektorzy sanepidu, choć nie mają obowiązku badać wody z fontann ostrzegają, by trzymać się od nich z daleka, bo są one zwykle siedliskiem bardzo niebezpiecznych bakterii oraz mogą być skażone środkami chemicznymi. W Zagłębiu tymczasem fontann nie brakuje.
  RAPORT - W WODZIE Z FONTANN BAKTERIE LEGIONELLI
  W Sosnowcu dwie z trzech, które znajdziemy w tym mieście, a więc ta na Placu im. Konstantego Ćwierka i ta przy Egzotarium na Starym Sosnowcu, są opatrzone tabliczkami z informacją o zakazie picia. Nie ma tam jednak słowa o zakazie kąpieli. Woda w tych fontannach jest bowiem na bieżąco czyszczona za pomocą specjalnych hiszpańskich tabletek, które odkażają wodę, oczyszczają ją z bakterii i glonów.

  - W fontannie na Placu Ćwierka jest pełna automatyka, która dozuje ilość specyfiku do oczyszczania, w zależności od np. kwasowości wody. Z kolei w fontannie przy Egzotarium tabletki są dozowane ręcznie - mówi Jerzy Kossakowski z Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych, który opiekuje się fontannami.
  Ale sosnowiczanie uważajcie. W Sosnowcu, na Placu Stulecia, też jest fontanna, ale Miejski Zakład Zasobów Lokalowych, który administruje obiektem, nie stosuje tam żadnych środków do oczyszczania wody.

  W Będzinie obowiązuje zakaz kąpieli w fontannach. Są tam dwie fontanny na ul, Małachowskiego oraz przy Placu Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej nieopodal dworca PKP. Obie 27 lipca przeszły odbiór techniczny i od tamtej pory systematycznie są czyszczone. Podobnie wygląda sytuacja w Dąbrowie Górniczej. Tu również fontanny są czyszczone środkami chemicznymi i nie wolno z nich korzystać. W Jaworznie fontanna jest najmniej okazała. Woda w niej pochodzi z wodociągu, jest bieżąca.
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czeladź

   parafianka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 76 / 79

   zmieńcie podpis pod fontanną w Czeladzi - znajduje się ona przy kościele św. Stanisława Biskupa Męczennika

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czeladź- fontanna

   mieszkanka Czeladzi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 64 / 82

   Fontanna z Aniołami znajduje się na skwerze przy kościele pw. św. Stanisława Biskupa Męcznnika !!!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama