Studiuj to, co da Ci żyć na poziomie [LISTA WOLNYCH MIEJSC]

  Studiuj to, co da Ci żyć na poziomie [LISTA WOLNYCH MIEJSC]

  Katarzyna Domagała

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dzisiejsi kandydaci na studentów potrafią już kalkulować, po jakich studiach znajdą pracę

  Dzisiejsi kandydaci na studentów potrafią już kalkulować, po jakich studiach znajdą pracę ©Grzegorz Dembiński

  Na uczelniach trwa właśnie kolejna tura naboru na studia wyższe. Niezdecydowani mają coraz mniej czasu na wybór kierunku, bo październik zbliża się wielkimi krokami. Sprawdziliśmy, między jakimi kierunkami mogą jeszcze wybierać kandydaci na studentów.
  Dzisiejsi kandydaci na studentów potrafią już kalkulować, po jakich studiach znajdą pracę

  Dzisiejsi kandydaci na studentów potrafią już kalkulować, po jakich studiach znajdą pracę ©Grzegorz Dembiński

  Chociaż prawo, architektura, reżyseria czy projektowanie gier komputerowych pękają w szwach (o jedno miejsce walczyło tam nawet 17 osób), to i tak zostało sporo wydziałów do wyboru. Wolne miejsca są też na kierunkach zamawianych, które dofinansowuje rząd.

  Co ciekawe, w tym roku o wiele większą popularnością cieszą się kierunki ścisłe. Łukasza Gajka, studenta Politechniki Śląskiej, który właśnie pisze pracę magisterską na elektrotechnice, wcale to nie dziwi.

  CO WPŁYWA NA WYBÓR STUDIÓW? REKLAMA. CZYTAJ O PREFERENCJACH PRZYSZŁYCH STUDENTÓW
  - Po tych studniach nie będę miał problemów ze znalezieniem pracy - mówi i dodaje, że podobnie myśli coraz więcej przyszłych studentów.

  W województwie śląskim tylko na Uniwersytecie Ekonomicznym zakończyła się już rekrutacja na bezpłatne studia dzienne. Tam wolnych miejsc już brak. Maturzyści mogą starać się o przyjęcia na studia zaoczne. Na innych uczelniach rekrutacja uzupełniająca potrwa do połowy września. Mogą ją wykorzystać także te osoby, które przystąpią w przyszłym tygodniu do poprawkowej matury.

  Trzeba więcej inżynierów, a mniej socjologów  Rozmowa z dr. Piotrem Gawronem, prodziekanem ds. studenckich wydziału matematyki stosowanej na Politechnice Śląskiej

  Będziemy mieć coraz więcej magistrów inżynierów.
  I bardzo dobrze! W Polsce brakuje kadry technicznej, za to mamy nadmiar humanistów.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   trzeba to zaczynać od podstawówki

   spokojny

   Zgłoś naruszenie treści / 71 / 69

   Jaki „kod kulturowy”? Jaka „humanistyka”? O tym to sobie można w domu do poduszki przeczytać w wolnym czasie. Uczeń ma znać języki i znaleźć dobrze płatną pracę. Po co mu...rozwiń całość

   Jaki „kod kulturowy”? Jaka „humanistyka”? O tym to sobie można w domu do poduszki przeczytać w wolnym czasie. Uczeń ma znać języki i znaleźć dobrze płatną pracę. Po co mu bzdury o szczękoczułkach i nogogłaszczkach i tępe wykłady o roślinach nago czy pokrytozaklążkowych? Praktyka się liczy.

   Czyli zabrać ich do lasu żeby umieli klon od platanu odróżnić. Nauczyć gotowania, rozliczania kredytów w excelu, przekazywać praktyczną wiedzę o ruchu drogowym, uczyć brydża, szachów i jeżdżenia na nartach czy gry na gitarze elektrycznej albo tańca salsa w kontaktach z rówieśnikami z innych krajów. Bo to są przydatne umiejętności w życiu. To samo z literaturą. Po co komu knoty z XIX-go wieku. Trzeba znać Władcę pierścieni czy Gwiezdne wojny, bo to jest współczesny kod kulturowy a nie jakaś średniowieczna łacina. Jasne, że te śmieszne papierowe biblioteki trzeba pozamieniać na kawiarenki internetowe gdzie uczeń może pożytecznie spędzić czas grając w nowoczesne technologicznie gry komputerowe albo ma dostęp do sprzętu DVD,CD,mp3,mp4 i kina domowego a nie do pożółkłej makulatury gdzie Konopnicka opisuje przyrodę nad Niemenem. To było dobre 100 lat temu, bo nie było TV i urlopów na Majorce. A dziś od opisów przyrody to jest nowoczesna telewizja i to się widzi na Discovery albo na National Geografic.

   I tak przygotowany maturzysta nie będzie się pchał na historię tylko wybierze kierunek dla poszukiwanych specjalistów.

   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama