Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzymełka: Powszechne skojarzenie autonomii to separatyzm

Jan Rzymełka
Jan Rzymełka
Jan Rzymełka Mikołaj Suchan
Poseł Jan Rzymełka (PO) zabiera głos w trwającej dyskusji: Czy Śląsk przygotowany jest do autonomii. Nie mógł wziąć udziały w debacie w Promnicach więc napisał list do Dziennika Zachodniego.

Uczestnicy święta flagi śląskiej jak i V Marszu Ruchu Autonomii Śląska mieli wrażenie radosnego pokojowego lipcowego pikniku. Każde wydarzenie polityczne podlega analizie, a przedmiotem analizy nie są intencje ale m.in. przekaz telewizyjny z wydarzenia i jego konsekwencje. Odbiór przekazu telewizyjnego, z lipcowego marszu w Katowicach, u mieszkańców w różnych regionach Polski nie był już taki radosny, budził zdziwienie i zażenowanie. Pamiętajmy - wiedza na temat skomplikowanej historii Górnego Śląska, a tym bardziej Statutu organicznego woj. śląskiego z 1920 nadanego przez Sejm PR jest znikoma. Niestety powszechne skojarzenia terminu autonomia jest w Polsce bliższe terminowi separatyzm niż większa samorządność, o której marzą śląscy autonomiści.
CZYTAJ ZAPIS DEBATY O AUTONOMII ŚLĄSKIEJ, KTÓRA ODBYŁA SIĘ W PROMNICACH
Odbiór był następujący: ponad tysiąc zwolenników Ruchu Autonomii Śląska w koszulkach o barwach złoto niebieskich z stylizowanymi napisami Górny Ślunsk czy Oberschlesien i transparentem Autonomia 2020 przemaszerowało w radosnym pochodzie z postulatem chcemy autonomii. Wielu obserwatorów zauważyło, że postulaty o autonomii z felietonów gazetowych wyszły na ulicę.
ZOBACZ ZDJĘCIA Z PRAREFERENDUM AUTONOMII W PSZCZYNIE
Spójrzmy na Śląsk i na aspiracje młodych zwolenników RAŚ z zewnątrz, z sympatią ale pamiętając - przysłowie: jak nas widza tak nas piszą. Niektórzy telewidzowie, oglądając relacje z tegorocznego lipcowego marszu - zadawali sobie wiele pytań.

PRZECZYTAJ KOMPENDIUM WIEDZY O AUTONOMII ŚLĄSKIEJ ZA II RZECZYPOSPOLITEJ

Szczególnie pracownicy ambasad doradzający w sprawach lokalizacji nowoczesnych wieloletnich inwestycji, zagranicznym firmom i koncernom światowym. Polska jest nadal atrakcyjna dla wielu inwestorów i przed wstępną lokalizacją inwestycji prowadzone są prace analityczne. Jedno z podstawowych pytań brzmiało - czy planowane w najbliższej przyszłości inwestycje w woj. śląskim nie są obarczone większym ryzykiem niż w pozostałych województwach w Polsce? Jakie będą ulgi lub dodatkowe obciążenia podatkowe w obszarze autonomii w stosunku do pozostałych województw? Czyli jakie będą szacunkowe koszty inwestycji w perspektywie wieloletniej. Tego nie dowiedzą się nawet na stronach internetowych RAŚ. Więc kolejna niewiadoma i tym samym wyższe ryzyko inwestycji. Każda procedura lokalizacyjna inwestycji z zagranicy podlega szczególnej ocenie ryzyka inwestycyjnego a ranking mocno ciągnie w dół niestabilność finansowa i polityczna. Inaczej, często prywatne miliony dolarów mogą pójść w błoto.

A może zadali sobie pytanie o obszar jaki obejmie w 2020 roku autonomia? Czy będą to tylko powiaty tradycyjnie śląskie, czy też całe woj. śląskie z Zagłębiem Dąbrowskim, Częstochową, Bielskiem i Żywiecczyzną? Tego tez nie ma na stronach internetowych RAŚ.

Ważne kolejne pytanie brzmi : jaki interes polityczny miałyby elity krajowe nadając obecnie jakikolwiek rodzaj autonomii woj. śląskiemu? Bo w 1920 cel był znany - pozyskać jak największą ilość głosów za Polską w Plebiscycie na Górnym Śląsku w 1921 roku. Zresztą w ustawie sejmowej z 1920 roku nie użyto nazwy autonomia. Pewnie analitycy zadaliby sobie też pytanie, czy ten region Polski będzie stabilny, bezkonfliktowy? Słyszą bowiem nieśmiałe postulaty odłączania się Częstochowy czy Bielska.

Kolejne pytanie analityka: skąd kwalifikowana większość głosów w Sejmie do fundamentalnej zmiany ustroju państwa, do zmiany Konstytucji? Bo autonomii nie uzyskuje się w drodze wiecowania, a poprzez uchwalenie przez Sejm RP specjalnej ustawy po wcześniejszej bardzo trudnej do przeprowadzenia zmianie Konstytucji.

A może jako doświadczeni analitycy sytuacji w Polsce, nie widzą zagrożenia dla swoich nowych inwestycji w woj. śląskim widząc w hasłach RAŚ podobne tęsknoty za autonomią, czyli za mitycznym dobrobytem i szczęściem, jak za postulatami o prawo i sprawiedliwość. Tęsknoty podbudowane silnym poczuciem krzywdy i dyskryminacji mieszkańców regionu Górnego Śląska uwidocznione w tezach: Warszawa zabiera więcej niż daje, otrzymujemy w wielu dziedzinach mniej z budżetu państwa na mieszkańca, niż inne województwa - a dajemy więcej.

Doświadczony analityk widzi często szersze spektrum problemów związane z postulatami autonomii niż młodzi ludzie ubrani w kolorowe koszulki. Ważne by było dla woj. śląskiego, aby nie omijały nas przyszłe inwestycje zagraniczne.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!