Częstochowa: Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich na...

  Częstochowa: Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich na Jasnej Górze

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich rozpoczęła się we wtorek w jasnogórskim sanktuarium. Organizatorem corocznego spotkania odbywającego się tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego jest Rada Szkół Katolickich.
  Konferencja to okazja do rozmów w sprawie programu wychowawczego i kwestii organizacyjnych dotyczących pracy w szkołach. Mimo, że w tym roku odbywa się w terminie matur poprawkowych, do Częstochowy przyjechało ponad 200 przedstawicieli katolickich placówek oświatowych.

  W programie tegorocznego spotkania znalazły się m.in.
  przesłanie Benedykta XVI ze Światowego Dnia Młodzieży w Madrycie oraz omówienie Tygodnia Wychowania, który z inicjatywy Episkopatu obchodzony będzie po raz pierwszy w Polsce od 12 do 18 września.

  Cytowany przez Radio Jasna Góra przewodniczący Rady Szkół Katolickich ks. Adam Kostrzewa namawiał pedagogów szkół katolickich, by włączyli się w działania przygotowywane w ramach Tygodnia i stali się w swoich środowiskach swoistymi ich motorami - także dla innych szkół.

  - Dobrze, aby byli też pomocą dla proboszczów - by pomogli przygotować wspólną modlitwę, zawierzenie, dyskusję, rozmowy, także włączenie mediów lokalnych w ciągle aktualną i potrzebną dyskusję o problematyce wychowania - zaznaczył ks. Kostrzewa.

  Innymi punktami konferencji są badania tzw. diagnozy edukacyjnej sprawdzającej stan przygotowania dzieci do nauki, a także przedstawiany program kursu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, który będzie realizowany w środowisku szkół katolickich.

  Jak oceniła dyrektor Ewa Krężnik z warszawskiego Zespołu Szkół Sióstr Imienia Jezus, w kształtowaniu postaw młodych ludzi kluczowa jest jedność między instytucjami mającymi wpływ na wychowanie - szkołą, rodziną i Kościołem. - Najważniejsze jest, żebyśmy mówili na tych samych falach i na tych samych falach odbierali. A do tego potrzebna jest formacja i rodziny i szkoły - w kierunku, który pokazuje Kościół - uznała pedagog.

  W czasie spotkania dyrektorzy katolickich placówek oświatowych będą też uczestniczyć w szkoleniu z zakresu prawa. Na zakończenie wezmą udział we mszy św. w Kaplicy Matki Bożej, której będzie przewodniczył Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego episkopatu bp Marek Mendyk z Legnicy.

  Szkoły katolickie w Polsce zrzeszone są w Radzie Szkół Katolickich i pozostają pod opieką Konferencji Episkopatu Polski. Do Rady należy około 500 placówek - szkoły podstawowe, gimnazja, licea ogólnokształcące oraz licea zawodowe. Rada Szkół Katolickich została powołana w 1994 roku przez 269. Konferencję Episkopatu Polski. PAP
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama