Ważne
  Na urlop tacierzyński, czyli mąż od kuchni. I prania

  Na urlop tacierzyński, czyli mąż od kuchni. I prania

  Katarzyna Domagała

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Joanna Kołodziej z mężem i synem

  Joanna Kołodziej z mężem i synem ©Katarzyna Domagała

  Kochanie, o której podasz obiad? Włączyłeś pranie? Nie trzeba przewinąć dziecka? W naszych domach takie pytania coraz częściej padają z ust kobiet. Stereotyp męża, który ma wyłącznie zarabiać na życie i żony, gospodyni wychowującej dziecko i dbającej o dom, przechodzi do lamusa.
  Joanna Kołodziej z mężem i synem

  Joanna Kołodziej z mężem i synem ©Katarzyna Domagała

  Sprawdziliśmy w oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie, Bielsku-Białej, Rybniku, Zabrzu i Sosnowcu, ilu nowo upieczonych ojców od początku 2010 r., kiedy mają możliwość brania urlopu ojcowskiego, skorzystało z tej możliwości. W naszym województwie jest ich ponad dwa i pół tysiąca. A liczby podane przez ZUS dotyczą wyłącznie ojców zatrudnionych w firmach do 20 osób oraz prowadzących własną działalność gospodarczą.

  Prof. Kazimiera Wódz, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego, uważa, że jest za wcześnie, by jednoznacznie twierdzić, że dużo mężczyzn korzysta z urlopu ojcowskiego. - Jednak patrząc na młodych ludzi, widać zmiany w modelu rodziny, które idą w dobrym kierunku - przyznaje socjolog. Jak mówi, dziś ojciec zmieni pieluchę dziecku bez oporów. - Może nie nakarmi go piersią, ale zrobi to z butelki.

  Co do minuty czas poświęcony na prace domowe przebadali naukowcy z Wielkiej Brytanii. Okazało się, że mężczyźni m.in. na gotowanie, sprzątanie czy opiekę nad dziećmi poświęcają 337 minut tygodniowo, a kobiety 355 minut. 10 lat temu ta różnica była o 27 minut większa.

  Joanna Kołodziej, szczęśliwa mama czterotygodniowego Kamila, przyznaje, że jej męża Sławka nigdy nie trzeba było prosić o pomoc przy pracach domowych. A od kiedy w domu pojawił się syn, tata przewija go, kąpie, usypia i wstaje w nocy, kiedy się obudzi. Cały ten rytuał opanował do perfekcji. Nic w tym dziwnego, gdy poznamy jego zdanie na temat życia rodzinnego. - Podział pracy w domu powinien być równy - mówi pan Sławek. - Jeżeli ktoś decyduje się na założenie rodziny, powinien się jej poświęcić - dodaje. Ma też dobrą radę dla mężczyzn. - Pralka nie jest kosmicznym urządzeniem, można opanować jej obsługę. Albo zapytać żony.

  Większa świadomość mężczyzn to mniej rodzinnych kłótni


  Rozmowa z prof. Katarzyną Popiołek, psychologiem ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Katowicach

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   super

   :) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 35

   :)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama