Polityczni spadochroniarze na listach wyborczych

  Polityczni spadochroniarze na listach wyborczych

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Polityczni spadochroniarze na listach wyborczych

  ©wikimedia commons

  Sto lat temu Rosjanin Gleb Kotielnikow skonstruował i opatentował spadochron plecakowy. Nie mógł przypuszczać, że jego wynalazek sprawdzi się nie tylko w lotnictwie. W polityce też się przydaje, najczęściej przed wyborami.
  Polityczni spadochroniarze na listach wyborczych

  ©wikimedia commons

  Przypomniał nam o tym przypadek Bogdana Święczkowskiego, pochodzącego z Sosnowca polityka PiS, radnego Sejmiku Województwa Śląskiego, który o mandat poselski powalczy z pierwszego miejsca listy PiS w... Wałbrzychu.
  KAMPANIA WYBORCZA NA ŻYWO TYLKO W DZIENNIKU ZACHODNIM
  Spadochron przydaje się więc szybującemu politykowi, gdy trzeba wylądować na szczycie listy nowej partii w nowym dla siebie regionie. Jeszcze zanim doleci, palcami wytykają go lokalni liderzy, dla których jest bezpośrednim zagrożeniem w walce o mandat w parlamencie. W Wałbrzychu Święczkowskiego może czekać podobne przyjęcie, jakie Joannie Kluzik-Rostkowskiej zgotowano w Rybniku. Była posłanka PiS i liderka PJN po nieoczekiwanym przejściu do PO wylądowała na pierwszym miejscu listy Platformy w Rybniku.

  - Niech startuje z 12. albo 13. miejsca - proponował zirytowany wiceszef rybnickiej PO, Damian Mrowiec.

  Kluzik-Rostkowska stwierdziła, że nie będzie udawać rybniczanki, choć od niedawna podkreśla, że jest Ślązaczką z dziada pradziada, dlatego za spadochroniarkę się nie uważa. Ale wyborcy wiedzą swoje. Przynajmniej powinni.

  - Spadochroniarz wzbudza kontrowersje. Może być dowodem słabości demokracji partyjnej lub słabości regionalnych liderów - analizuje dr Tomasz Słupik, politolog z Uniwersytetu Śląskiego. - Ale podczas wyborów ludzie i tak będą głosować na "jedynkę".

  Wyjątkowe umiejętności w precyzyjnym przedwyborczym szybowaniu opanowali politycy SLD. Jedynym posłem lewicy z Katowic jest wciąż Andrzej Celiński, rodowity warszawiak i były minister kultury, który przez Śląsk raz przejeżdżał pociągiem. Cztery lata temu niewiele brakowało, by mandat w Sosnowcu zdobył Tomasz Nałęcz (ani Ślązak, ani Zagłębiak), ale do jego lądowania w Zagłębiu ostatecznie nie doszło. Sprzeciwiający się temu Zbyszek Zaborowski, szef śląskich struktur SLD, w ogóle nie znalazł się wtedy na liście i groziło mu usunięcie z partii.

  Kilka miesięcy temu po Sejmie krążyła plotka, że do Sosnowca ma zostać rzucony inny wielki as lewicy - Ryszard Kalisz, skonfliktowany z szefem SLD, Grzegorzem Napieralskim (wywalczył w końcu jedynkę na liście warszawskiej). Przesądzony za to wydawał się start w Gliwicach Tomasza Kality, rzecznika Sojuszu, ale ostatecznie zesłano go do Krakowa. Na drugim miejscu w Rybniku wylądowała Magdalena Ogórek, co prawda urodzona w tym mieście, ale od lat działająca w SLD w Warszawie (zaręcza, że córkę wychowuje w duchu śląskości i czyta jej śląskie bajki).

  - Z punktu widzenia regionu, lepiej, jeśli reprezentują go w Sejmie ludzie znający i rozumiejący jego specyfikę - uważa dr Słupik. - W przeciwnym razie grozi nam kazus Andrzeja Celińskiego, posła z Katowic, któremu Śląsk nie zawdzięcza absolutnie nic.
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy to są wybory do samorządu??

   ślazak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 32

   Czy to są wybory do samorządu czy do sejmu...??? Co ma za znaczenie gdzie się ktoś urodził, ważne, żeby zrobił coś dobrego dla KRAJU...na wójta i burmistrza to są inne wybory!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szczerze

   Adam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 36

   Mieszkam w Chorzowie, nie jestem hanysem, nie mówię po śląsku jednak uważam, że RAŚ to dobry wybór dla regionu, każdy region powinien sam decydować o sobie, autonomię powinno mieć każde województwo...rozwiń całość

   Mieszkam w Chorzowie, nie jestem hanysem, nie mówię po śląsku jednak uważam, że RAŚ to dobry wybór dla regionu, każdy region powinien sam decydować o sobie, autonomię powinno mieć każde województwo w Polsce. Pozdrawiam Adam z Chorzowa.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bez spadochronu też się da.

   Pablo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 48

   Ale to tylko RAŚ potrafi.
   Nie wierzycie ???? To patrzcie:

   http://www.youtube.com/watch?v=I4U6T_BB1N8

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Widzicie co to partyjni?!

   eric (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 25

   Do Senatu głosujcie na Ruch Autonomii Śląska ich komitet będzie się nazywał Autonomia dla Ziemi Śląskiej. PORADZYMY!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Spaślaku Świączkowski

   KAT (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 35

   jak najdalej od Katowic i Śląska!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama