Wybory po nowemu: będzie mniej barier

  Wybory po nowemu: będzie mniej barier

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tegoroczne wybory do parlamentu - ze względu na nowelizację Kodeksu Wyborczego - mają być rewolucyjne z punktu widzenia niepełnosprawnych. O tym, jak bardzo zmieni się sytuacja tej grupy wyborców, dyskutowano w Bibliotece Śląskiej podczas konferencji "Wybory bez barier".
  Ułatwnień będzie sporo. Poseł Marek Plura ocenia, że rewolucyjne są dwie nowinki wprowadzone przez nowelizację.

  - Będą nakładki na karty do głosowania w alfabecie Braille'a, które pozwolą głosować osobom niewidomym. Poza tym znikną ogromne karty do głosowania i zastąpią je skoroszyty w formacie A4. Druga zmiana to możliwość głosowania korespondencyjnego dla osób niepełnosprawnych i Polaków mieszkających za granicą - wymienia poseł.

  - Mam nadzieję, że druga ze zmian, czyli głosowanie korespondencyjne, w przyszłości będzie ewoluować i przy kolejnych wyborach z tej możliwości będą mogli skorzystać wszyscy wyborcy - dodaje Marek Plura.

  Nowe przepisy nie zmienią jednak tego, co podczas wyborów rzuca się w oczy najmocniej: bariery architektoniczne w lokalach wyborczych.

  - Dostępnych lokali będzie brakowało nadal - przyznaje Plura.

  Jeśli jednak lokal dostępny nie będzie, to, zgodnie z nowelizacją, lokalizację siedziby komisji wyborczej będzie mogła zakwestionować organizacja reprezentująca osoby niepełnosprawne lub każdy inny wyborca.

  Przybędzie też, w związku z głosowaniem korespondencyjnym, obowiązków ich organizatorom. Będą musieli m.in. uruchomić bezpłatną infolinię dla niepełnosprawnych, a także umieszczać obwieszczenia wyborcze czy wyniki głosowania w miejscach łatwo dostępnych. Muszą też zorganizować sieć informatorów, którzy ustnie przekażą niewidomym treść obwieszczeń i ogłoszeń.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama