Ważne
  Katowice: W co drugiej szkole w woj. śląskim dzieci są źle...

  Katowice: W co drugiej szkole w woj. śląskim dzieci są źle odżywiane

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W co drugiej skontrolowanej szkole dzieci są źle odżywiane - poinformowała w środę Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach. Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Grzegorz Hudzik zamierza wprowadzić program "Zdrowie na talerzu".
  Inspektorzy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach w latach 2007-2010 skontrolowali 500 placówek oświatowych. Nieprawidłowości w żywieniu stwierdzono w 33 proc. żłobków, 40 proc. przedszkoli i 51 proc. szkół.

  Główne grzechy szkolnych stołówek to: zbyt wiele tłuszczów w posiłkach, a za mało węglowodanów. Inspektorzy wskazali również na niedobory wapnia, żelaza i witaminy C, co oznacza, że w diecie dzieci i młodzieży generalnie brakuje owoców i warzyw, przetworów mlecznych oraz naturalnych nieprzetworzonych produktów, takich jak np. kasza.

  - Chroniczne niedobory żelaza mogą dawać ujemne efekty w postaci anemii, uszkodzeń błon śluzowych i zaburzeń wchłaniania - napisano w raporcie.

  Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Grzegorz Hudzik stwierdził, że istotnym problemem związanym z realizacją prawidłowego żywienia dzieci, jest brak stosownych regulacji prawnych określających np. procentowy udział składników żywieniowych w diecie, jak to ma miejsce w przypadku innych grup społecznych np. więźniów.

  - Dzieci żywione w żłobkach i przedszkolach nie mają opracowanych norm żywieniowych a normy takie obowiązują w więzieniach - powiedziała wiceprzewodnicząca sejmowej komisji zdrowia poseł Beata Małecka-Libera, inicjatorka tego spotkania.

  Posłanka powiedziała, że pojawiła się potrzeba wprowadzenia zmian legislacyjnych, a posłowie będą "mieli w najbliższym czasie nad czym pracować".

  Na ewentualne zmiany legislacyjne trzeba będzie poczekać do następnej kadencji Sejmu, dlatego Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny poinformował, że w pierwszym etapie rozpoczną prace nad wdrażaniem programu, który roboczo nazwali "Zdrowie na talerzu". - Jego celem będzie dostarczanie informacji na temat żywienia rodzicom, kucharkom, intendentkom. Zrobimy to z pomocą Śląskiego Uniwersytetu Medycznego - tłumaczył Hudzik.

  Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak powiedział, że problem jest znany od dawna. Dodał, że kontrola w śląskich szkołach potwierdziła jego obawy, z którymi w marcu tego roku występował do Głównego Inspektora Sanitarnego. Podkreślił, że nie spodziewa się, aby w innych woj. kraju było o wiele lepiej. PAP

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama