Tak powstaną Nowe Nieboczowy [WIZUALIZACJA]

  Tak powstaną Nowe Nieboczowy [WIZUALIZACJA]

  Jacek Bombor

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Projekt Nowych Nieboczów

  Projekt Nowych Nieboczów ©arc dz

  W tym tygodniu rozpoczął się wykup 37-hektarowego terenu w lubomskiej Syryni, gdzie w przyszłości powstanie całkiem od podstaw wieś Nowe Nieboczowy.
  Projekt Nowych Nieboczów

  Projekt Nowych Nieboczów ©arc dz

  Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej zainstalował się już w lubomskim urzędzie gminy i tam prowadzi negocjacje z właścicielami 101 prywatnych działek leżących na terenie, gdzie nowe domy znajdą przesiedleńcy z Nieboczów. Ci ostatni muszą się wynieść z powodu budowy zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny. 37 hektarów, gdzie powstaną Nowe Nieboczowy, to przede wszystkim pola, lasy, stawy i nieużytki. Rolnicy, którzy je sprzedadzą, dobrze na tym zarobią. Nam udało się porozmawiać z jednym z nich.
  ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZESZŁEGO ROKU, GDY NIEBOCZOWY PO RAZ KOLEJNY ZNALAZŁY SIĘ POD WODĄ

  - Za 5 hektarowe pole, którego nie obsiewam, zaproponowali mi coś koło miliona złotych. A jeszcze parę lat temu za metr płacili 5 złotych. Teraz pięć razy więcej, odkąd gmina przekształciła tereny na działki budowlane - mówi nam gospodarz, ale nie chce się przedstawiać.

  - Jako gmina też tam mamy dwa hektary do sprzedania. Radni już dali zielone światło. Myślę, że zyskamy na tym około 350 - 400 tysięcy złotych - wyjaśnia Leszek Bizoń, sekretarz gminy. Projekt wsi - ulokowanej pomiędzy przysiółkami Dąbrowy i Szpluchowem - jest imponujący.

  W Nowych Nieboczowach życie będzie się skupiać na wzniesieniu niedaleko lasu, gdzie stanie kościół, remiza strażacka, sklepy, a jeszcze dalej będzie cmentarz. Po drugiej stronie ma powstać staw z wysepką. Obok zbiornika mają powstać dwa boiska, budynek klubu sportowego. Będzie też park rekreacji Zielona Dolina, a nawet coś na kształt mini-rynku. A wokół około 90 domków. Jest jeden warunek. Aby projekt został zrealizowany, na przenosiny będą się musiały zdecydować minimum 34 rodziny (ok. 150-200 osób). Jeżeli zdecyduje się poniżej 17 rodzin, postawione będą tylko domy z drogami dojazdowymi.

  - A jeżeli liczba będzie pomiędzy 17 a 34 rodzinami, będziemy negocjować, co tam powstanie. Tak się dogadaliśmy z RZGW. W każdym razie miejsca jest tam na 600 osób - mówi Leszek. Bizoń. Lucjan Wendelberger, sołtys Nieboczów na podstawie rozmów z mieszkańcami szacuje, że skłonnych do przeprowadzki w nowe miejsce jest około 50 rodzin. A to w zupełności wystarczy, by Nowe Nieboczowy nabrały realnych kształtów. Obecnie mieszkają tam 443 osoby, w ciągu ostatnich trzech lat ubyło 300 mieszkańców, którzy wzięli odszkodowania i wyprowadzili się. RZGW utrzymuje to, że do 2015 zbiornik przeciwpowodziowy będzie gotowy. A więc i do tego czasu obecna wieś ma zniknąć.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hehehehe

   Ramol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   15 domków max i taka katedra?!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy dzierżawca ma p=awo do odszkodowania ? Podobno jest na to fundusz banku światowego

   Działkowiec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Proszę o podpowiedz gdzie uzyskam stosowną odpowiedz

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nieboczowy.....

   xxxx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 63 / 58

   łatwo jest krytykować jeśli się nie zna wszystkich faktów.... ten kto napisał o tych wieśniakach to sam min chyba jest bo niema za grosz kultury..... a kościół nie jest aż tak ogromny w...rozwiń całość

   łatwo jest krytykować jeśli się nie zna wszystkich faktów.... ten kto napisał o tych wieśniakach to sam min chyba jest bo niema za grosz kultury..... a kościół nie jest aż tak ogromny w Nieboczowach, poza tym to tylko symulacja komputerowa więc niema pewności czy to będą duże domy czy domki jednorodzinne......zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ???

   rr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 39

   Po co wieśniakom takie domy?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a co dalej??

   no nie wiem (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 36

   'W każdym razie miejsca jest tam na 600 osób' - jaki jest sens budować taką małą wioskę, skoro połowę tych miejsc zajmą ludzie z Nieboczów? Budowa nowej miejscowości to szansa pozyskania nowych...rozwiń całość

   'W każdym razie miejsca jest tam na 600 osób' - jaki jest sens budować taką małą wioskę, skoro połowę tych miejsc zajmą ludzie z Nieboczów? Budowa nowej miejscowości to szansa pozyskania nowych mieszkańców nie tylko z wysiedlanej miejscowości... zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W tych domkach jednorodzinnych

   Zgryżliwy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 115 / 82

   to kto będzie mieszkał? Pan Wendelberger? A szaraczki w tym blokowisku?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   50 do 90 malych domow jednorodzinnych i wielki kosciol ...

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 98 / 56

   ... nawet w sredniowieczu nie bylo takich proporcji

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama