Autonomia i strachy na Lachy

  Autonomia i strachy na Lachy

  Michał Smolorz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Autonomia i strachy na Lachy

  ©Karina Trojok

  Gościłem kiedyś u dawnego szefa śląskiego więziennictwa. Przekazał mi przy kawie ważną oczywistość: katowickie więzienie na Mikołowskiej jest najstarszą, działającą nieprzerwanie od 140 lat instytucją w Katowicach - wokół zmieniały się jedynie systemy prawne i polityczne zwierzchnictwo, a firma cały czas robiła swoje.
  Autonomia i strachy na Lachy

  ©Karina Trojok

  Przypomniała mi się ta refleksja podczas debaty pt. "Czy Śląsk jest przygotowany na autonomię", zorganizowanej w pałacyku w Promnicach przez lożę Business Centre Club. Tytułowe pytanie wydało mi się zrazu naiwne, ale w kuluarowych rozmowach wyszło, że spora część śląskiego managementu z wielką niepewnością lub zgoła nieufnością słucha autonomicznych postulatów. Niektórym przedsiębiorcom perspektywa takiej przemiany ustrojowej jawi się wręcz jako rewolucja, która w proch obróci stary świat i przyniesie nowe porządki. A co za tym idzie, naruszy spokój działalności gospodarczej, jednym zagrozi, innych wyniesie, co poniektórzy zbankrutują, inni dorobią się majątków, słowem: zaczynać trzeba będzie od nowa.

  Nie mam zamiaru głosić z tego miejsca RAŚ-owej propagandy, choć od dawna jestem zwolennikiem daleko posuniętej samorządności regionalnej, autonomii nie wyłączając. Warto jednak uzmysłowić wielu ludziom - nie tylko pełnym obaw managerom gospodarczym - jak to się je. Mówiąc najprościej: gdyby okazało się, że od 1 września tego roku udało się wprowadzić autonomię Górnego Śląska, prawdopodobnie żaden mieszkaniec regionu tego by nie zauważył. Nie tylko katowickie więzienie, ale wszystkie inne instytucje publiczne oraz większe i mniejsze przedsiębiorstwa zaczęłyby kolejną dniówkę bez żadnych zmian. Z kopalń, jak co dzień wyjechałyby pociągi i samochody z węglem, do piekarni, jak co dzień przyszliby ludzie po chleb i bułki. Po kolejnych reformach samorządowych: tej z 1990 roku i kolejnej z 1999 roku, ilość uprawnień decyzyjnych, jakie mają obecne województwa, gminy i powiaty, to praktycznie 80, może nawet 90 procent tego, czego potrzeba do regionalnej autonomii. Jedyna autentyczna zmiana, która musiałaby się dokonać, dotyczyłaby sposobu rozdziału podatków (bo nie ich naliczania ani poboru) - tyle zostaje na miejscu, tyle idzie do centrali. Jeśli więc ktoś musiałby się "przygotowywać" do tych reform, to radni sejmiku i administracja wojewódzka, i to głównie w zakresie konstrukcji budżetu.

  Z autonomią (czy jak kto woli z regionalizacją lub rozszerzoną samorządnością) największy problem tkwi w naszych głowach, w ludzkiej mentalności, w politycznych przekonaniach wąskiej grupy elit. Te mózgi trzeba wyprać z przekonania o wyższości centralizmu nad samorządnością. Trzeba też przetrzepać mózgi, które kochają centralizm nie z powodów ideowych, z "polską racją stanu" na spienionych ustach, ale z prostego lenistwa - bo więcej praw, to i więcej obowiązków dla próżniaczej kasty politycznej. Samorządność wymaga wizjonerów, autentycznych politycznych managerów, którzy potrafią utrzymać ster samodzielności zamiast dać się ciągnąć na pasku. To w tych głowach musi się dokonać rewolucja, a nie w działalności gospodarczej czy w życiu codziennym, które toczyć się będzie jednako w województwie półsamorządowym (jak obecnie) jak i w autonomicznym.
  Nie ma sensu stawiać pytań, czy jesteśmy przygotowani do autonomii. Nikt nie pytał, czy byliśmy przygotowani do reform Balcerowicza (te dopiero przekopały nam życie na każdym szczeblu!) i późniejszych reform ustrojowych. Jedni znakomicie odnaleźli się w nowym świecie, widząc w nim szansę dla własnej aktywności gospodarczej, politycznej lub społecznej, inni do dziś tęsknią za PRL-em z jego nieograniczoną szarością i świętym spokojem: czy się stoi czy się leży, dwa tysiące się należy. Teraz zostało do przejścia ledwie kilka procent tamtej drogi. W więzieniu na Mikołowskiej pięć razy zmieniały się godła państwowe, dziewięć razy ustroje polityczne - a za murami nikt tego nie zauważał.

  Czytaj także

   Komentarze (50)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bic hanysa

   jano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 11

   hanysy morda w kubeł i raus do familoka polska dla polaków

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Administrator nacepńůny bes Stalina uostoł!

   Sům`eśće, jak wźynte bes azyjatůw w jasyr. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3


   Doćyro to do gorolstva vszeli maśće?

   Trza śe spode jego wole WYZWOLIĆ!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polacy to nacjonaliści i żli ludzie

   klemyns (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 6

   Uzurpują sobie prawo do wszystkiego nawet do Slunska.
   Polacy zfingowali powstania, ogłupili naród Ślunski/
   Teroski godajum że Slunsk je polski...ha,ha,ha
   Ślunsk nigdy nie buł polski
   Amyn

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Slonsk

   Elsa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 6

   Ludzie,uczcie sie historii-to mowie tym,co krzycza-Slask jet polski-nigdy tak nie bylo!Dlaczego Polacy boja sie autonomii slonskiej?Bo nikt ich nie bedzie finansowal.Polacy wyjezdzaja na roboty-za...rozwiń całość

   Ludzie,uczcie sie historii-to mowie tym,co krzycza-Slask jet polski-nigdy tak nie bylo!Dlaczego Polacy boja sie autonomii slonskiej?Bo nikt ich nie bedzie finansowal.Polacy wyjezdzaja na roboty-za granice-sa milo widziani,jak manatki spakoja i wracaja skad przyszli t.z.Polski/bo do roboty to oni nie za bardzo ale jak chodzi o zaplate to Polak pierwszy po nia-mowie to z wieloletniego doswiadczenia praca z Polakami.
   Slonsacy sa milo widziani-bo pracowici-i sie tak nie rzucaja/ciepiom/jak ci gorole!
   Co mnie dziwi-polska kultura slowa-k..d..h..jak ci przy...od razu slychac piekna polska mowe-a chwala sie ,ze taaacy kulturalni-czytam to czesto w komentarzach-od razu poznac polaka.A tak zwani cudzoziemcy tez po polsku rozumia,i dziwia sie nad ta "kultura".Ta polska melodyjna mowe slychac tez tu u nas w sklepie,na ulicy..przewaznie przeklenstwa.A polacy to Niemcow nienawidza-to po co tu pzyjezdzaja?Wymagaja od wszystkich tolerancji-ale nie wiedza co to slowo znaczy.Na Niemcow mowia nazi-a sami to swietoszkowie?Polacy dajcie Slonsokom zycia w spokoju to was tez swiat inaczej oceni.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Człowiek stąd

   Adic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 2

   Skąd u Polaków tyle niezrozumienia dla tych którzy chcą sami u siebie gospodarować dzieląc się kasą z resztą Polski za pomocą tzw. centralizmu warszawskiego ?
   Czyżby strach przed utratą dochodów ?...rozwiń całość

   Skąd u Polaków tyle niezrozumienia dla tych którzy chcą sami u siebie gospodarować dzieląc się kasą z resztą Polski za pomocą tzw. centralizmu warszawskiego ?
   Czyżby strach przed utratą dochodów ?
   Jestem obywatelem tego kraju i chyba mam prawo do dialogu na temat dochodów jakie wypracowuję tutaj na GŚ ?
   Jeśli co poniektórzy tu robią za nacjonalistów polskich, to ja chcę być nacjonalistą śląskim tak jak Katalończyk czy Flamand !
   Za moją śląskością stoi inna tradycja, kultura, język, stosunek do obowiązków, inne relacje na linii władza-społeczeństwo, brak wrogiego wręcz stosunku do krajów niemieckojęzycznych (Niemcy czy Austria) i jeszcze wiele innych różnic. Ale za to tak pięknych że może wzajemnie się szanować a nie pluć. Polak uczony w szkole takiej a nie innej historii nie jest w stanie w ciągu kilku miesięcy pojąć tej specyfiki. Najlepiej by tu przyjechał i porozmawiał z ludźmi i zapoznał się z ich rodzinnymi historiami oraz korzeniami.
   Do autonomii a nie separacji dojdziemy w drodze referendum. Wtedy Polska też by mogła być dumna z tego że szanuje mniejszości i pokazywać prawdziwą twarz tolerancyjnego państwa tak jak jest w innych regionach Europy - no chyba że chce być Rassiją (Rosją) w UE... w co raczej nie wierzę.
   Tu mam na myśli Czeczenię tak ochoczo wspieraną przez Polskę.
   Polsko ! Naprawdę tutaj jest inaczej niż chciałabyś by było !
   Pozwól złapać oddech i napraw błąd komunistów nielegalnie uchylających statut organiczny Autonomii Śląskiej po II WŚ.
   Prawo i Sprawiedliwość w Polsce to szacunek dla ustawy z 15 lipca 1920 roku o Autonomii Górnego Śląska.
   Szanujmy się wzajemnie !zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do niby-czlowieka

   GOROL z Sosnowca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 11

   Jak sam piszesz ,byliscie, jestescie nacjonalistami niemieckimi i nie masz sie co tym chwalic!!!!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do Gorola z Sosnowca

   Adic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

   A gdzie ja piszę że jestem nacjonalistą niemieckim !?
   Idąc Twoim tropem myślenia jestem również nacjonalistą baskijskim czy Szkockim.
   Gratuluję bystrości umysłu i logiki wnioskowania.
   Ja Ciebie...rozwiń całość

   A gdzie ja piszę że jestem nacjonalistą niemieckim !?
   Idąc Twoim tropem myślenia jestem również nacjonalistą baskijskim czy Szkockim.
   Gratuluję bystrości umysłu i logiki wnioskowania.
   Ja Ciebie nie opisuję jako nacjonalisty polskiego ponieważ nie mam ku temu żadnych przesłanek.
   Ty skolei piszesz coś nie jest i nigdy nie było prawdą bo być nie mogło.
   Przykre to co napisałeś.
   Powtórzę ostatnie zdanie ponieważ widocznie nie doczytałeś.
   Szanujmy się wzajemnie !zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Police tonacjonalisci

   afacian (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5


   Polace chcieli by to samo znami zrobic Jak Po Wojnie z ukrainicami oni by chcieli Nas wymordowac.oberschlesien für Oberschlesien.gorole raus do polski.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do Adica-czy cos tak

   GOROL z Sosnowca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 13

   A co tu ma do rzeczy logika wnioskowania? Piszesz ze jestes nacjonalista slaskim z preferencjami niemieckimi i cala ta Twoja slaskosc jest skierowana w tym kierunku. Przestan sie porownywac do Tych...rozwiń całość

   A co tu ma do rzeczy logika wnioskowania? Piszesz ze jestes nacjonalista slaskim z preferencjami niemieckimi i cala ta Twoja slaskosc jest skierowana w tym kierunku. Przestan sie porownywac do Tych wszystkich secesjoinistow i skancz z tymi frazesami o autonomii !!!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do gorola z Sosnowca

   Adic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

   Logika wnioskowania ma do tego, że nigdzie nie napisałem o preferencjach niemieckich. Nawet daleko mi do tego. To Tobie jakaś siła podpowiada by myśleć schematem Ślązak - Niemiec, Gestapo,...rozwiń całość

   Logika wnioskowania ma do tego, że nigdzie nie napisałem o preferencjach niemieckich. Nawet daleko mi do tego. To Tobie jakaś siła podpowiada by myśleć schematem Ślązak - Niemiec, Gestapo, Volksdeutch itd. Secesja to oderwanie pod każdym względem również administracyjnym czy na przykład wojskowym i w sprawach polityki zagranicznej. Jeśli zajrzysz do dokumentów sejmowych na które się powołuję oraz na obecny projekt statutu autonomicznego regionu to sam wwywnioskujesz że nie ma tam mowy o secesji. Domyślam się, że chciałbyś by było tam napisane, że podatki do Berlina, język urzędowy niemiecki, Bundeswehra wkoszarach w Bytomiu czy Gliwicach, zakaz używania polskich flag itd. Niestety ale tego nie było i w przyszłości nie będzie.
   Dlatego logika jest ważna a nie zacietrzewienia o ograniczenie ideologiczne.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Adic

   GOROL z Sosnowca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 9

   Filozofie,a jakie nazwy miejscowosci widnieja na znakach w Opolskim? Jakim jezykiem posluguja sie "prawdziwi slazacy" na forum slask? Poza tym to co jest w tych"dokumentach" sejmowych i w...rozwiń całość

   Filozofie,a jakie nazwy miejscowosci widnieja na znakach w Opolskim? Jakim jezykiem posluguja sie "prawdziwi slazacy" na forum slask? Poza tym to co jest w tych"dokumentach" sejmowych i w "statucie", wiem to na 100 procent,zostanie zmienione! Dlatego jeszcze raz stwierdzam , l o g i k a jest tu zbedna poniewaz wnioski sa ozywiste.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ad vocem

   Adic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 8


   Nie kończyłem filozofii ale kierunek studiów który wymusza zastanowienie się i analizę faktów nim się coś powie.
   Nazwy niemieckie (jako drugie a nie pierwsze) w województwie opolskim oprócz...rozwiń całość


   Nie kończyłem filozofii ale kierunek studiów który wymusza zastanowienie się i analizę faktów nim się coś powie.
   Nazwy niemieckie (jako drugie a nie pierwsze) w województwie opolskim oprócz polskich są prawem mniejszości niemieckiej a nie śląskiej i zapisane w ustawie i porozumieniu między Polską a Niemcami.
   To nie ma żadnego związku z tym o czym piszesz.
   No ręce opadają....ileż razy można tłumaczyć.
   Albo jesteś niedoinformowany albo nie słuchasz i nie czytasz.
   Nie pojmujesz różnic ponieważ bronisz swojej tezy argumentami które ni jak pasują do stawianej tezy.
   Jeśli zakładasz (nie wiem na podstawie jakich przesłanek prawnych i konstytucyjnych) że zostanie coś zmienione - to już Twoja prywatna wiedza mistyczna której nie chcę znać.
   Jeśli logika jest tu zbędna - to emocje i brak wiedzy widocznie jest na miejscu.
   Logika to odnoszeniu się do faktów a nie emocji i z góry założonej tezy.
   Proszę nie odpisuj na ten post - ponieważ to nie ma sensu i strata czasu dla mnie i czytających.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   auto-cos tam

   GOROL z Sosnowca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 17

   TY SMOLORZ !! USRAJ SIE !!!!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czemu mnie ni dziwi

   Allan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 6

   że gorol z sosnowca jest takim chamem...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szanownym forumowiczom składam serdeczne podziękowanie

   spoza Śląska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 24

   za docenienie mojego poniższego komentarza z dnia 27.08. Nie będę ukrywał satysfakcji i jest mi niezmiernie miło, iż udało mi się przebić w punktacji kolegę (pozwolę sobie na koleżeństwo)...rozwiń całość

   za docenienie mojego poniższego komentarza z dnia 27.08. Nie będę ukrywał satysfakcji i jest mi niezmiernie miło, iż udało mi się przebić w punktacji kolegę (pozwolę sobie na koleżeństwo) robiego, którego szanuję i poglądy podzielam...

   Prędzej w Polsce wybuchnie rewolucja niż Górny Ślask otrzyma autonomię, a Warszawa przestanie płacić "janosikowe" ! Wszelkie zarzuty wobec Warszawy iż pasożytuje na reszcie Polski nie maja żadnego pokrycia w faktach. http://warszawa.naszemiasto.pl/tag/warszawa-janosikowe.html . Opinie na temat rzekomego pasożytnictwa Warszawy jako stolicy są prawdopodobnie wynikiem frustracji forumowiczów wynikającej z całkiem niezłego funkcjonowania miasta i regionu Mazowsze w porównaniu do Górnego Ślaska oraz ich chęci wzniecenia antagonizmów między Warszawą jako centrum i reszta Polski.
   I na koniec panowie RAŚniaki, to nie WY, garstka zaprzańców z Górnego Ślaska będziecie decydować jak ma być urządzony MÓJ kraj Polska...
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @ robi @z poza Śląska

   Bezkompromisowy Hanys (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 7

   Ocena Waszych wpisów przez Ślązaków jest druzgocąca, dla Was. Dlatego powinniście
   zwinąc Wasze ogony ( jęzeli je macie ) i nie mącic wody na tym forum.I na koniec durniu
   z ciemnogrodu,nie...rozwiń całość

   Ocena Waszych wpisów przez Ślązaków jest druzgocąca, dla Was. Dlatego powinniście
   zwinąc Wasze ogony ( jęzeli je macie ) i nie mącic wody na tym forum.I na koniec durniu
   z ciemnogrodu,nie pozwolimy takim gnojkom jak Ty i ten Twój kolega doprowadzic naszą
   ziemię do zagłady. To nie my doprowadzamy Wasze miasta do ruiny,wręcz odwrotnie,to nie my
   chcemy decydowac jak ma byc urządzony Twoj kraj,nas interesuje tylko Śląsk.A więc żegnajcie
   pijawki.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Widzisz Hanys to jest tak,

   spoza Śląska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 8

   Ty tego nie możesz wiedzieć, bo mierzysz wszystkich... jednakowo i jedną zużytą miarą... Na wiele drugorzędnych spraw mamy podobny pogląd, jesteśmy do siebie podobni w mentalności i postrzeganiu...rozwiń całość

   Ty tego nie możesz wiedzieć, bo mierzysz wszystkich... jednakowo i jedną zużytą miarą... Na wiele drugorzędnych spraw mamy podobny pogląd, jesteśmy do siebie podobni w mentalności i postrzeganiu rzeczywistości. Różni nas na pewno jedno: SKALA. Ciebie interesuje tylko Twoje śląskie podwórko. Mnie oprócz Twojego śląskiego podwórka interesuje całe osiedle, czyli Polska. Co mi po Twoim pięknym podwórku, skoro problemy do załatwienia są na całym osiedlu... Jak myślisz co (jest dla mnie) ważniejsze, Twoje podwórko czy całe osiedle ? Ja znam historię... i dlatego Tobie się nie dziwię i nie wymagam abyś spojrzał dalej, szerzej, inaczej, poza swoje podwórko... Szkoda, wygląda na to, że barykada jest już usypana, a strony określone...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @z poza Śląska

   Bezkompromisowy Hanys (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 4

   Wiesz w czym się najbardziej różnimy ? W pisowni Twojego nicka.Mam teraz dylemat,
   nie wiem kto popełnia błąd.Natomiast sprawa mojego podwórka a Twojego osiedla wygląda
   trochę inaczej. Moje piękne...rozwiń całość

   Wiesz w czym się najbardziej różnimy ? W pisowni Twojego nicka.Mam teraz dylemat,
   nie wiem kto popełnia błąd.Natomiast sprawa mojego podwórka a Twojego osiedla wygląda
   trochę inaczej. Moje piękne podwórko w ramach reorganizacji administracyjnej,
   znalazło sie na terenie innego osiedla.Moi nowi sąsiedzi myśleli identycznie jak Ty,co nam
   po jego ładnym podwórku kiedy reszta osiedla ma całkiem inne,co robi zatroskany geniusz
   o Twoim światopoglądzie ? Upodabnia moje piękne podwórko do swoich. To jest ta
   SKALA która nas różni - ja zrobiłbym odwrotnie.Ty czy ja,jesteśmy właśnie od swoich
   podwórek,a,o osiedle niech dba przez nas wybrany,kompetentny człowiek.
   No,ale na Twoim osiedlu stoi wszystko na głowie,Ty zamiast starac się o swoje podwórko
   martwisz się o wszystkie,a ten co miał by to robic,martwi się o swoje konto bankowe.
   Mógł bym przytoczyc tu jeszcze mnóstwo innych przykładów na to,że jednak różnimy się
   w mentalności i postrzeganiu rzeczywistości.Nie wiem jaką Ty znasz historię,i dlatego
   rezygnuję z dawania dobrych rad,czego sobie od Ciebie również życzę.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @ Bezkompromisowy Hanys

   spoza Śląska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

   To nie ja, ani moi przodkowie (przy niesamowitym entuzjaźmie z podwórek) rozpoczęli
   barbarzyńską "reorganizację osiedli", bo potrzebowali większego Lebensraum... Cóż, jest jak jest, ważne, że...rozwiń całość

   To nie ja, ani moi przodkowie (przy niesamowitym entuzjaźmie z podwórek) rozpoczęli
   barbarzyńską "reorganizację osiedli", bo potrzebowali większego Lebensraum... Cóż, jest jak jest, ważne, że osiedle w ogóle jest i należy o nie dbać, nie zapominając, że żyją w nim także brudasy, pieniacze, lenie, nieudaczniki ORAZ wandale, znajdujący niezrozumiałą satysfakcję w niszczeniu wszystkiego na osiedlu, co nie jest bezpośrednio
   zwiazane w warunkami ich życia na tym osiedlu. I nie jest ważne, że kiedyś to "osiedle" kończyło się na Dnieprze, a teraz zaczyna na Odrze. Cóż jacy "reorganizatorzy" niemiecko-rosyjscy taka i reorganizacja... Geniszem nie jestem, ale swojego podwórka nie muszę sie wstydzić. Moi sasiedzi też nie, jeden podpatruje drugiego i żaden nie chce być gorszy. Wiem, że u Was na G.Ś różnie z tym jest... Poza tym, jeżeli kogoś interesuje wyłącznie własne podwórko i nie chce się wystarczająco zaangażować w sprawy osiedla to nie może mieć pretensji, że został wybrany fatalny administrator, że źle działa, a osiedle w tym jego własne podwórko fatalnie wyglada i funkcjonuje.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @ z poza Śląska

   Bezkompromisowy Hanys (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

   I jak tu z Wami dyskutowac,ja o chlebie a Ty o tym co sie je.Widzisz Gorolu jaka
   to trudna rzecz,prowadzic dialog z kims, kto nie dopuszcza mysli o swojej winie.
   Z braku argumentów sięgasz po...rozwiń całość

   I jak tu z Wami dyskutowac,ja o chlebie a Ty o tym co sie je.Widzisz Gorolu jaka
   to trudna rzecz,prowadzic dialog z kims, kto nie dopuszcza mysli o swojej winie.
   Z braku argumentów sięgasz po stare zużyte triki,które z biegiem czasu,tracą na
   wiarygodności,jak te wszystkie mity które zaczynają się sypac jak domki z kart.
   Jak zaczniesz operowac faktami,a nie jak dotychczas berami i bajkami,
   znowu nawiążę kontakt,myślę że do tego czasu usuniesz tą barykadę przez Ciebie
   usypaną.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @ Bezkompromisowy Hanys

   spoza Śląska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 9

   Barykadę (y) to nie ja usypałem, za młody na to jestem, a poprzednie pokolenia
   chciaż mnie informowały, to nie wpoiły mi uczucia winy, krzywdy, ani też nienawiści... Z tym się paskudnie żyje i...rozwiń całość

   Barykadę (y) to nie ja usypałem, za młody na to jestem, a poprzednie pokolenia
   chciaż mnie informowały, to nie wpoiły mi uczucia winy, krzywdy, ani też nienawiści... Z tym się paskudnie żyje i nie można pozytywnie kształtować przyszłości. Przynajmniej teraz nieco co nieco się orientujesz kogo masz po przeciwnej stronie barykady...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   prosty przykład

   ślązak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 7

   w I-szym półroczu 2011 tzw handel w Warszawie uzyskał 1 bilion zł przychodu
   na całym Górnym Śląsku 40 miliardów przychodu(dane GUS). Podatki są właśnie od tego m.in. płacone. A czy handel na...rozwiń całość

   w I-szym półroczu 2011 tzw handel w Warszawie uzyskał 1 bilion zł przychodu
   na całym Górnym Śląsku 40 miliardów przychodu(dane GUS). Podatki są właśnie od tego m.in. płacone. A czy handel na Śląsku jest 25 razy mniejszy niż na Mazowszu i TAK (bo tam zarejestrowane są prawie wielkie spółki i korporacje handlowe ze wszystkich dziedzin!!!) i NIE (bo pracują one we wszystkich regionach naszego kraju) Dlatego potrzebna jest daleko posunięta autonomia. Jak rozwiązać problem(?) są wybory i tylko to(!)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   SLASK SCHLESIEN

   PETER (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 4

   JA PISZE Z SLASKA BARDZO DOBRZE ZE MAMY TYSIACE SLAZAKOW W DEUTSCHLAND ICH PIESN MOWI ZE BEDZIE NAM CIEZKO ALE ONI WROCA DO SWOJEGO VATERLANDU SCHLESIEN


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie tylko, ze wroca - bo juz duzo wraca.

   ... wiecej wraca na G.Slask z Niemiec niz wyjezdza do Niemiec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

   Do 30. kwietnia b.r. wiecej ludzi wyjezdzalo z Niemiec do Polski, niz z Polski do Niemiec.
   To glownie dotyczylo Gornoslazakow.
   Po 1 maja b.r. statystyki sie odwrocily, ale to dlatego ze do...rozwiń całość

   Do 30. kwietnia b.r. wiecej ludzi wyjezdzalo z Niemiec do Polski, niz z Polski do Niemiec.
   To glownie dotyczylo Gornoslazakow.
   Po 1 maja b.r. statystyki sie odwrocily, ale to dlatego ze do Niemiec wyjezdzaja teraz do pracy ludzie z calej Polski, w zwiazku z otwarciem niemieckiego rynku pracy. Po jakims czasie i ta nowa emigracja bedzie wracac.
   W kazdym razie migracje ludnosci Polska - Niemcy, sa na kozysc G.Slaska.
   Slazacy z Niemiec wracaja coraz czesciej na G.Slask i to cieszy.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ślązacy wracają

   Z EFu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

   Więcej wraca,bo tam juz nie ma komu wyjeżdzac.Niewielu decyduje się na ten krok,jeżeli
   to ludzie starzy,młodzież nawet słyszec nie chce o tym.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w dniu wyjazdu byles mlodszy niz dzis jestes, a przy powrocie bedziesz starszy

   ... zawsze, przecietnie wracaja starsi od tych co tam jada (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

   ... zadnej nowosci wiec nie powiedziales.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ślązacy wracaja

   Z EFu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

   Oni wracają by złożyc swe kości in der Erde seines Vaterlandes.Oni tam mają swoje
   rodzinne grobowce,jeżeli nie zostały sprofanowane przez barbarzyńców.
   Przeczytaj uważnie co Ty napisałeś i...rozwiń całość

   Oni wracają by złożyc swe kości in der Erde seines Vaterlandes.Oni tam mają swoje
   rodzinne grobowce,jeżeli nie zostały sprofanowane przez barbarzyńców.
   Przeczytaj uważnie co Ty napisałeś i zapytaj sie samego siebie czy to sie kupy trzyma.
   Po za tym może podasz zródło Twoich . Ja napisałem ludzie starzy a nie
   starsi - Alles Klar ?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Warszawa zyje z centralizmu - sama na siebie nie bylyby w stanie zarobic ...

   ... aby utrzymac obecny poziom zycia mieszkancow (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 16

   ... jesli w Polsce ktos inwestuje powazniejszy kapital, to w przytlaczajacej wiekszosci centrale automatycznie instaluje w Warszawie - oznacza, to automatycznie pieniadze z podatkow dla Warszawy,...rozwiń całość

   ... jesli w Polsce ktos inwestuje powazniejszy kapital, to w przytlaczajacej wiekszosci centrale automatycznie instaluje w Warszawie - oznacza, to automatycznie pieniadze z podatkow dla Warszawy, nawet gdyby wszystkie dzialy produkcyjne znajdowaly sie poza Warszawa.
   Instaluje centrale w Warszawie, bo Warszawa decyduje prawie o wszystkim.
   Wyszlo na to, ze Polska sklada sie "z Warszawy i reszty".

   Popatrzmy na kraje federalne: Niemcy, USA, Szwajcarie - tam stolice nie sa ponad reszta kraju.
   Nowy Jork, Chicago itd. w USA, Zürich w Szwajcarii,
   czy München, Hamburg i Frankfurt a/M itd. w Niemczech sa bogatsze niz stolica kraju - tam pieniadze wypracowane przez region pozostaja w wiekszosci w regionie.
   W Polsce Warszawa zbudowala swoja pozycje, tylko i wyslacznie na centralizmie, nie na swojej wlasnej gospodarnosci.
   .......................................................................................................................................................
   Dlaczego ma byc tak dajej:
   WARSZAWA I RESZTA !?
   Decentralizacja jest nieuchronna, bo RESZTA zaczyna coraz czesciej myslec.
   Z roku na rok swiadomosc w RESZCIE bedzie rosla, az Polska bedzie skladala sie z samorzadowych wojewodztw - bez podowojnej wladzy samorzadu wojewodzkiego i wojewody.
   Dzis czesc decyzji podejmuje wojewoda, ale to jest przedstawiciel centralizmu warszawskiego w terenie,
   ktory udaje, ze podejmuje decyzje w terenie - w rzeczywistosci jest tylko przedstawicielem Warszawy i pilnuje interesu Warszawy.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nawet na utworzenie jednego miasta SILESIA - Warszawa nie pozwala (...)

   ... bo wszystko najwieksze i inne NAJ... musi byc w Warszawie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

   ...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dup..

   warszawiak ze śląska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 22

   co wy z ta warszawa ? warszawa sama na siebie pracuje ..i będzie przyciągać inwestycje i centrale sama swoją skalą ...psioczcie se na rząd dowolni ale odczepcie się warszawiaków ( czyli po prostu...rozwiń całość

   co wy z ta warszawa ? warszawa sama na siebie pracuje ..i będzie przyciągać inwestycje i centrale sama swoją skalą ...psioczcie se na rząd dowolni ale odczepcie się warszawiaków ( czyli po prostu często ludzi z całej Polski z tym że najzdolniejszych najlepiej wykształconych i najambitniejszych) pracujących od 7 do 7 dojeżdżających po godzinie do pracy i budujący bogactwo tego miasta zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do Warszawy ciagnie duzo ludzi wlasnie dlatego, ze W-wa sciaga podatki z calej reszty PL

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 17

   ... nie badz naiwny, ze ktos nie wie o co chodzi.
   Jesli Warszawa zyje kosztem reszty kraju, to moze zaoferowac tez wysokie zarobki.
   Gdy zmieni sie ustroj z centralistycznego,
   na...rozwiń całość

   ... nie badz naiwny, ze ktos nie wie o co chodzi.
   Jesli Warszawa zyje kosztem reszty kraju, to moze zaoferowac tez wysokie zarobki.
   Gdy zmieni sie ustroj z centralistycznego,
   na zdecentralizowany z autonomicznymi/samorzadnymi wojewodztwami,
   to Warszawa zacznie tracic tych ludzi na rzecz wojewodztw z calego kraju.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama