Dziś kupisz tornister. Wiesz, jaki wybrać?

  Dziś kupisz tornister. Wiesz, jaki wybrać? [VIDEOPORADNIK]

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dziś kupisz tornister. Wiesz, jaki wybrać?  [VIDEOPORADNIK]
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©lucyna nenow, infogr. Jacek Masica

  Właśnie zabrzmiał ostatni dzwonek dla rodziców, którzy chcą skompletować szkolne wyprawki dla dziecka. W sklepach odbywa się szturm na stoiska z zeszytami, pisakami.
  - Większość sklepów z artykułami szkolnymi i ubraniami zaoferowała na ten weekend promocje - mówi Tomasz Pietrzak z Sielsia City Center największego centrum handlowego w województwie. W lipcu, sierpniu i we wrześniu klientów jest o połowę więcej niż w pozostałych miesiącach. To efekt wyprzedaży oraz zbliżającego się wielkimi krokami roku szkolnego. My w zakupowym szaleństwie apelujemy do Was, Drodzy Rodzice: szczególną rozwagą kierujcie się przy zakupie tornistra, który powinien być lekki i wygodny. Grzegorz Hudzik, wojewódzki inspektor sanitarny w Katowicach, przypomina, że waga tornistra - po wypełnieniu go podręcznikami, przyborami i obowiązkowym drugim śniadaniem - nie może przekraczać 10 proc.
  - 15 proc. wagi ciała dziecka. Śląski sanepid przez 6 lat kontrolował ciężar plecaków uczniów szkół z woj. śląskiego i okazało się, że to zwykle dziewczynki noszą w nich za dużo rzeczy (plecak szóstoklasistki z Katowic ważył 7 kg). Statystycznie jednak uczennice dźwigają ponad 5 kg, a średni "nadbagaż" uczniów przekracza 1,5 kg. - Bo noszą napoje, kosmetyki, zabawki - wyjaśnia inspektor Hudzik.

  Dziś podpowiadamy Wam, jaki tornister wybrać i na jakie jego cechy zwracać uwagę, by zdobywanie wiedzy nie oznaczało dla dziecka utraty zdrowia.  Iwona Giejc z Sosnowca, mama drugoklasisty Igora i gimnazjalisty Michała, przy kupowaniu tornistrów i plecaków zawsze zwraca uwagę na to, czy są wygodne w noszeniu, a nie na urodę czy modę.

  - W przypadku młodszego syna weryfikuję zawartość plecaka i często zdarza się, że musi zrezygnować z jakichś dodatkowych przedmiotów - przyznaje pani Iwona. - Dbam o to, żeby szkolny plecak miał wiele przegródek, w tym na śniadanie, żeby podręczniki się nie zabrudziły.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama